İsrail'e '5 milyar dolar'lık çıkarma

Türk iş dünyası bugüne kadar görülmemiş büyüklükte bir heyetle iki gün boyunca İsrail’de.

İsrail'e '5 milyar dolar'lık çıkarma

Türk iş dünyası, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonuyla İsrail’e çıkarma yapmak için yola çıktı. Bugüne kadar ülkeye Türkiye’den giden en büyük grup olan iş insanı heyeti, iki gün boyunca Tel Aviv’de temaslarda bulunacak. Hedef, iki ülke arasındaki 3.4 milyar dolarlık iş hacminin hızla 5 milyar dolara çıkarılması.

Son olarak İsrail Başkonsolosu Shai Cohen, iki ülke arasındaki dinamizme dikkat çekerek, “15-17 Mayıs arasında Türkiye’den bugüne kadarki en büyük işadamları delegasyonu İsrail’e geliyor. 90 Türk şirketinden 100’den fazla işadamı bekliyoruz” demişti.

‘İlk ticari heyet ziyareti’

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, İsrail ile geçmişte yaşadığımız sorunların sona ermesiyle ikili ilişkilerin çok daha kuvvetli bir yapıya kavuştuğunu belirterek, ilişkilerimizin tekrar rayına girmesinin karşılıklı ticarete son derece olumlu yansıdığını söyledi. TİM olarak İsrail Büyükelçisi Eitan Naeh’e aralık Ayında ziyarette bulunduklarını anımsatan Büyükekşi, “O gün iki karar aldık. Birincisi İstanbul’da Türkiye-İsrail İş Forumu’nu düzenlemek. İkincisi ise İsrail’e bir ticaret heyeti gerçekleştirmek. İlkini şubatta yaptık. Başarılı bir forum düzenledik. İkinci kararımız için heyetimizle Tel Aviv’e gidiyoruz. Bu ticaret heyeti bugüne kadarki en geniş katılımlı heyetimiz olmasının yanında aynı zamanda İsrail’e düzenlediğimiz ilk ticaret heyeti olma özelliğini de taşıyor” bilgisini verdi.

Yüzde 20’lik artış yaşandı

Büyükekşi, İsrail’e ihracatımızın yüzde 10 artarak 3 milyar dolar seviyesine ulaştığını da aktararak, şunları söyledi: “Bu yıl ihracatımız artış eğiliminde. 2017’nin ilk çeyreğinde yüzde 20 oranında artarak 803 milyon dolar olarak gerçekleşti. İsrail en fazla ihracat yaptığımız ilk 10 ülke arasına girmiş oldu. Bu artış trendini sürdürerek kısa sürede İsrail’e ihracatımızı 5 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Ayrıca yılın ilk çeyreğinde İsrail’den ithalatımız da tam yüzde 45 artarak 402 milyon dolar seviyesine yükseldi. İnanıyoruz ki yakın zamanda ilişkilerimizin gelişmesiyle birlikte bu rakamları çok daha ileriye taşıyacağız.”

Kadın girişimci için çok önemli

Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Sanem Oktar, TİM’in bu ziyaretinin amacının iki ülke arasındaki ticari ilişkileri sağlamlaştırmak olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: “İsrail, hem girişimci hem de kadın girişimci açısından zengin bir ülke. KAGİDER olarak ülkeye giden heyette olmamızın iki ana nedeni var. Biri üyelerimizin karşılıklı ticaretini artırmak, yatırım fırsatlarını değerlendirmek. Diğeri de girişimci anlamında özellikle teknoloji alanında kadın girişimcilerle irtibata geçmek.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER