İran, IKBY'nın Sınırlarını Bombalıyor

PKK'nın İran'daki kolu YRK'lıların Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim sınırından saldırması Barzani'yi zora soktu

İran, IKBY'nın Sınırlarını Bombalıyor

İran ordusunun, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentine bağlı Soran ilçesindeki dağlık sınır alanını obüs atışlarıyla bombalaması sonucu ilk belirlemelere göre 5 sivilin yaralandığı belirtildi.

Söz konusu bölgenin İran tarafından bombalanmasına ilişkin AA muhabirine konuşan Soran İlçesi Kaymakamı Kırmanç İzzet, obüs atışlarıyla yapılan bombalama sonucu 3'ü çocuk toplam 5 sivilin yaralandığını ifade etti.

Obüs atışlarının sabahın erken saatlerinde başladığını ve halen de yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten İzzet, birçok tarım alanın da zarar gördüğünü söyledi.

İran'ın neden bölgeyi bombaladığına ilişkin sorulan soru üzerine İzzet, PKK'nın İran'daki kolu YRK'li teröristleri kastederek "İran Kürdistan Demokrat Partisi'nin bölgedeki varlığı ve İran'ın Mehabad ( Batı Azerbaycan Eyaleti) kenti ve diğer bölgelerdeki askeri faaliyetlerinin yoğunlaşmasından kaynaklanıyor." cevabını verdi.

Öte yandan Barzani'nin Tahran'daki temsilcisi Nazım Debag, daha önce kendi sınırlarından İran'a karşı herhangi bir eylem yapılmayacağına dair bir anlaşma imzalandığını fakat YRK'lıların bunu bozduğunu söyledi.

İRAN KANDİL'E NEDEN SES ÇIKARMIYORSUNUZ DEDİ

Debag, “İranlı yetkililer, ‘Türkiye durmadan Kandil’i bombalıyor ses çıkarmıyorsunuz, konu bize gelince haykırıyorsunuz’ diyor. Böyle giderse çatışmalar daha da şiddetlenecek” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER