Irak'tan Musul Operasyonu Açıklaması

Irak Savunma Bakanı Halit Ubeydi, hava muhalefeti nedeniyle durdurulan Musul'u kurtarma operasyonunun devam edeceğini belirtti

Irak'tan Musul Operasyonu Açıklaması

Ubeydi, operasyonun gidişatını yerinde takip etmek için Musul'un  Mahmur ilçesindeki, Ninova Ortak Operasyonlar Komutanlığını ziyaret etti.

Bölgedeki askeri yetkililer ve Peşmerge komutanlarıyla bir araya gelen  Ubeydi, burada yaptığı açıklamada, terör örgütü IŞİD'e karşı başlatılan  operasyonun kısa bir süre içerisinde tekrar başlayacağını belirtti.

Operasyonun geçici bir süre durduğuna dikkati çeken Ubeydi, "Musul  kenti terör örgütü IŞİD'in elinden geri alınana kadar, operasyon devam edecek.  Gerekli tüm tedbirlerimizi aldık ve herhangi bir geri adım atma durumu söz konusu  değil." dedi.

Mahmur Cephesi'ndeki askeri güce takviye gönderileceğini aktaran  Ubeydi, "Operasyonun başarılı bir şekilde sonuçlanması için Ninova Ortak  Operasyonlar Komutanlığına güç takviyesi yapılacak. Şu anda herhangi bir kara  gücüne ihtiyacımız yok. Uluslararası koalisyon güçleri havadan gerekli desteği  sağlıyor." diye konuştu.

Ubeydi, gazetecilerin Musul'un geri alınması için yapılan operasyona  Haşdi Şabi'nin (Şii milis gücü) katılıp katılmayacağı yönündeki sorusuna ise "Bu  bir siyasi meseledir. Taraflar arasında bir uzlaşı olursa, katılıp katılmayacağı  belli olur." şeklinde cevap verdi.

Söz konusu operasyonda Peşmerge güçlerinin nasıl bir rol oynadığıyla  ilgili Ubeydi, "Savaşın en ön cephesinde yer alan Peşmerge güçleri operasyonda  etkili olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Irak Savunma Bakanı Ubeydi daha sonra Mahmur-Güver Peşmerge Komutanı  Sirvan Barzani ile DAEŞ'in elinden alınan bölgelerde incelemelerde bulundu.

MUSUL'DA IŞİD KARARGAHINA OPERASYONDA 32 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Irak Ordusu’na ait savaş uçaklarının işgal altındaki Musul’da IŞİD’in büyük bir karargahına yönelik bombardımanında 32 örgüt mensubu öldürüldü.

Irak Savaş Enformasyon Merkezi’nden yapılan açıklamada, savaş uçaklarının bugün Musul’da IŞİD’e ait büyük bir karargahı bombaladığı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER