İngiltere'den Azerbaycan Ve Ermenistan'a Çağrı

İngiltere, Azerbaycan ve Ermenistan'ı Minsk Grubu süreciyle barış arayışını sürdürmeye çağırdı.

İngiltere'den Azerbaycan Ve Ermenistan'a Çağrı

İngiltere, Azerbaycan ve Ermenistan'ı Minsk Grubu süreci çerçevesinde barış arayışını sürdürmeye ve Dağlık Karabağ'daki çatışmalara son vermeye çağırdı.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Lidington yaptığı açıklamada, taraflara Dağlık Karabağ'daki çatışmalara son vermeleri çağrısında bulunarak, şunları kaydetti:

"DEHŞETE DÜŞTÜM VE ÇOK ENDİŞELENDİM"

"Dağlık Karabağ'daki cephe hattında, ölümlere neden olan çatışmalarla ilgili dehşete düştüm ve çok endişelendim. Tarafların çatışmaya son vermesi gereklidir. Ermenistan ve Azerbaycan'ı, Minsk Grubu süreci çerçevesinde, üzerinde müzakere edilmiş bir barış anlaşması arayışına yapıcı bir şekilde devam etmeye çağırıyorum."

Azerbaycan Savunma Bakanlığı bugün Ermenistan ile cephe hattında başlattıkları karşı saldırıları uluslararası kurumların ısrarlı çağrıları üzerine tek taraflı olarak durdurduğunu açıklamıştı.

Azerbaycan'a bağlı Dağlık Karabağ, 1991'de Ermenistan tarafından işgal edilmiş ve 1994'te yapılan ateşkes anlaşması, çıkan gerginlikler sonucu bozulmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER