İngiltere'de Kritik Gün

Avrupa Birliği, 60 yıllık tarihinde en zorlu günlerinden birini yaşıyor.İngiltere bir ilke imza atarak üyelikten ayrılma seçeneğini oyluyor.

İngiltere'de Kritik Gün
46.5 milyon seçmenin bulunduğu İngiltere’de sandıktan ne sonuç çıkarsa çıksın AB açısından hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. AB’yi değişim bekliyor. Bu nedenle başta Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile AB liderleri dün bir kez daha ‘AB’de kalın çağrısı’ yaptı. Oy verme süreci TSİ 09.00'da başladı.

İngiltere Başbakanı David Cameron, geçen yıl genel seçimlerde seçmenine söz verdiği gibi ülkenin 43 yıldır süren AB üyeliğini bugün referanduma sunuyor. Son kamuoyu yoklamaları, “Hayır” oylarının “Evet” oylarının birkaç puan üzerinde olduğu gösteriliyor. Ancak son 2 seçimde kötü sınav veren İngiliz kamuoyu, araştırma kuruluşlarının sonuçlarına kuşkuyla yaklaşıyor. İngiltere halkı, bugünkü oylamada AB’den ayrılmaya “Evet” de dese “Hayır” da dese Avrupa için önemli sonuçlara yol açacak.

CAMERON GİDECEK Mİ?

Referandumda hangi sonuç çıkarsa çıksın İngiliz ve Avrupa siyasetinde önemli sonuçlar doğuracak. İngiltere Başbakanı David Cameron’ın siyasi geleceği belirsizliğe düşecek. Cameron, şubat ayında Brüksel’deki AB zirvesinde birlik liderlerinden İngiltere’nin istediği ayrıcalıklardan büyük bölümünün sözünü kopardıktan sonra dün son saatlere kadar ülkenin AB’den ayrılmaması yönünde kampanya yürüttü. Cameron, dün İngiliz halkını “ülkenin geleceğini belirsizliğe atmaması” yönünde uyardı ve referandumda “Hayır” oyu istedi. Ancak Cameron sandıktan “Hayır” oyu çıksa da böyle bir önemli konuyu referanduma götürdüğü ve Muhafazakâr Parti içinde bölünmeye yol açtığı için eleştirilerin hedefinde. Cameron’ın, istifa etmezse parti içi muhalifleri tarafından uzaklaştırılması yüksek bir ihtimal.

İNGILTERE İKİYE BÖLÜNDÜ

AB oylaması, İngiltere’de siyasette olduğu kadar toplumun her kesiminde bölünmelere yol açtı. Görüş farklılıkları, siyasi partiler içinde de yaşanıyor. iktidardaki Muhafazakâr Parti’nin lideri David Cameron “Hayır” kampanyası yürütürken, partinin kurmayları AB’den çıkışı savunuyor. Muhafazakâr Parti’nin önde gelen isimleri arasında bulunan Cameron’ın yakın dostu eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson bile oylamada karşı tarafta yer aldı.

Johnson, önceki akşam BBC’de yayınlanan münazarada, halefi olan İşçi Partili Londra Belediye Başkanı Siddiq Khan’a karşı AB’den ayrılmayı savunurken, “Cuma günü İngiltere’nin bağımsızlık günü olacak” dedi. Johnson dün de “Bugün işlemeyen AB sisteminden kaçmanın zamanıdır” diye konuştu. Benzeri durum anamuhalefetteki İşçi Partisi’nde de yaşanıyor.
Parti tabanında AB’den ayrılmama yönünde irade kamuoyu yoklamalarına yansırken, partinin başkanı Jeremy Corbyn, önceki gün “Ben AB âşığı değilim” diyerek şaşkınlık yarattı. Londra’nın yeni belediye başkanı Siddiq Khan ise Wembley Arena’da yapılan BBC münazarasında, birçok AB kurumunda İngilizlerin çalıştığını, çokuluslu şirketlerin Avrupa merkezlerini “İngiltere AB üyesi olduğu için” Londra’ya kurduğunu hatırlatıp AB üyeliğini savundu. Aşırı sağcı İngiltere Bağımsızlk Partisi ülkenin AB’den ayrılmasının yılmaz savunucusuyken, İskoç milliyetçisi İskoçya Ulusal Partisi dün “AB üyeliğine evet” açıklamasını yaptı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER