Haşdi Şabi Telafer'i kuşattı iddiası

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu Irak Türkmen Cephesi (ITC) Milletvekili Aydın Maruf, Şii milislerin iki gün önce Telafer Havalimanı'nı ele geçirdikten sonra durmadığını ve kent merkezine doğru ilerlemeye devam ettiğini belirtti. Militanların kenti üç koldan kuşattığı öne sürülüyor.

Haşdi Şabi Telafer'i kuşattı iddiası

Irak'ta Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin terör örgütü IŞİD'in elindeki Türkmen şehri Telafer'e üç kilometre mesafeye kadar yaklaştığı ve merkeze girmek için üç koldan kuşatma yaptığı yaptığı iddia edildi.


Bağdat hükümetinin Şii milislerin Telafer'e girmeyeceği sözünün doğru çıkmadığını ve askeri anlaşmanın yerine getirilmediğini savunan Maruf, "Haşdi Şabi, şu anda 11 bin militanıyla Telafer'e 3 kilometre mesafede kent merkezine girmek için bekliyor. Kente yapılacak operasyona Şii milisler yüzde yüz katılacaktır." görüşünü dile getirdi.

MARUF: IŞİD 50 BİN YAKIN SİVİL TÜRKMEN'İ CANLI KALKAN OLARAK KULLANIYOR

IŞİD'in 50 bine yakın sivil Türkmen'i kent merkezinde "canlı kalkan" olarak kullandığını söyleyen Maruf, "Örgüt hiçbir şekilde sivillerin kent merkezinden çıkmasına izin vermiyor. Tüm giriş-çıkışlara kontrol noktası koymuş durumdalar." dedi.

Bazı Türkmen ailelerin kendi imkanlarıyla kaçıp Musul'un batısındaki Baac ilçesine, oradan da Suriye'ye geçtiği bilgisine ulaştıklarını aktaran Maruf, "Büyük bir insani dram ve felaket yaşanabilir. Türkmenler, Irak ordusu ve uluslararası koalisyon güçlerinin koruma yardımını bekliyor." diye konuştu.

Maruf ayrıca, Telafer'de insani kıyım yaşanmaması için uluslararası gözlem talebinde bulunduklarını ifade ederek şunları söyledi:

" Erbil kentinde Birlemiş Milletler (BM) yetkilileriyle bir araya gelip, Telafer'deki hassas ve tehlikeli durumu kendilerine illetik. BM yetkilileri, durumu yakından takip ettiklerini belirterek, 'Oradaki insanların nasıl bir risk içerisinde olduklarının farkındayız' dediler."

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 15 Kasım'da yaptığı açıklamada, Telafer'e orduya bağlı 92. ve 72. tugayla Telaferli Şii ve Sünni Türkmenlerden oluşan gücün gireceğini söylemişti.

Şii milis güçleri, Telafer kent merkezine 14 kilometre mesafede yer alan TelaferHavaalanı'nı 16 Kasım'da IŞİD'ten geri almıştı.

Terör örgütü IŞİD, Irak'ın en büyük ilçesi konumundaki Telafer'i 15 Haziran 2014'ten bu yana elinde tutuyor. IŞİD öncesi ilçede 350 binin üzerinde Türkmen'in yaşadığı tahmin ediliyor.

TÜRKİYE PEK ÇOK KEZ UYARIDA BULUNDU

Türkiye, Telafer'in Şii Haşdi Şabi milisleri tarafından alınması durumunda kentte Sünni katliamı yaşanacağı gerekçesiyle birçok kez uyarıda bulundu.

Haşdi Şabi'nin bölgedeki hareketliliğini dikkate alan Ankara'nın bölgedeki askeri pozisyonunu güçlendirmeye hazırlandığı iddia edilmişti. Haşdi Şabi gruplarının Telafer kent merkezine yönelik hareketliliğin başlaması ve Başika'da konuşlanmış Türk askeri üssüne yönelik bir hareketliliğin söz konusu olması durumunda Ankara'da da harekat planlamalarının yapıldığı öne sürülmüştü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER