Halep işgal altında

Esed güçleri, eski Halep de dahil olmak üzere muhaliflerin elindeki bölgelerin yüzde 70'ini işgal ederken, muhalifler sivillerin tahliyesi için acil ateşkes çağrısında bulundu.

Halep işgal altında

Esed güçleri, Rus hava kuvvetleri ve İranlı çetelerin desteğiyle Halep’te muhaliflerin kontrolündeki bölgelerin yüzde 70'ini işgal etti. Eski Halep tamamen rejim güçlerinin kontrolüne geçti. Muhalifler, rejimin ilerleyişi karşısında kentin doğusundaki hastalar ve sivillerin tahliyesi için beş günlük acil ateşkes çağrısı yaptı.

Halep'te günlerdir devam eden bombardıman ve kuşatmayla sıkışan muhalifler, son olarak kentin eski şehir bölümünü tamamen yitirdi. Şam rejimine karşı mücadele eden muhalifler dört yıldır ellerinde tuttukları tarihi bölgeden çekilmeye başladı.

Silahlı muhalif gruplar yazılı açıklamalarında, rejim, Rusya ve İran destekli milislerce havadan ve karadan yoğun saldırı altındaki doğu Halep'te sivil kayıpları engellemek için her türlü çabayı göstermeye hazır olduklarını bildirdi.

 

SIĞINAK DELİCİ BOMBALAR KULLANILIYOR

Üç yıldır Haleplilerin varil bombası, top atışı ve kimyasal silah saldırılarına alıştığını belirten açıklamada, "Halepliler son zamanda Rus savaş uçaklarının yerleşimlere kullandığı 'sığınak delici' bombalara ve sağlık merkezlerinin bilerek hedef alınmasına karşı kendilerini garantiye almak zorunda kaldılar" ifadesi kullanıldı.

 

SİVİLLERE KORUNMA SAĞLANMALI

Halep'in son 5 aydır 'sivilleri yok etme savaşıyla' karşı karşıya olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Dünyanın dikkatini, Halep'in kuşatma altında olan mahallerinde rejimin sergilediği gaddarlığına çekmek istiyoruz. Yüzlerce masum erkek, adil olmayan biçimde tutuklandı ve akıbetleri belirsiz. Ablukanın en zor koşullarının vurduğu kadınlar, aşağılıkça intikam için tecavüze uğradı. Birçok kişinin söyleminin aksine, muhalif gruplar kenti terk ederse, siviller çok büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalacak. Siviller ya korunmalı ya da Esed ve yandaşlarının insafına kalmayacakları güvenli bir alana alınmalı."

Muhalif gruplar, açıklamada, "5 günlük acil bir insani ateşkes ilan edilmeli. Acil tedavi gerektiren hastalar Birleşmiş Milletler gözetiminde tahliye edilmeli. İsteyen sivillerin Halep'in kuzey kırsalına göçüne izin verilmeli, sivillerin tahliyesinden sonra taraflar müzakereye oturmalı" taleplerinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER