Genç Kadın Ötenazi İznini Aldı, Peki Ama Nasıl?

Hollanda'da genç bir kadın için "ötenazi" kararı verildi. Karar beraberinde tartışmaları ve protesto gösterilerini de getirdi. Peki genç kadın ötenazi komisyonunu nasıl ikna etti?

Genç Kadın Ötenazi İznini Aldı, Peki Ama Nasıl?
Uzun yıllardır ruhsal problemler yaşayan ve ismi açıklanmayan 20'li yaşlarındaki genç kadın çocukluğunda cinsel istismara maruz kaldı. Bu nedenle psikolojisi bozulan ve çok ağır travma yaşayan genç kadın son 2 yılını yoğun terapiler ve ilaç tedavileriyle geçirmesine rağmen hiçbir düzelme kaydedemedi. İlaca ve tüm tedavilere cevap vermeyen ve ruhsal acıları bir türlü dinmeyen genç kadın bunun üzerine Hollanda'da yasal olan 'ötanazi' hakkını kullanmak istediğini açıkladı. 

KOMİSYONU İKNA ETTİ

Daha sonra Hollanda Ötanazi Komisyonu'na başvurdu. 5 yaşından 15 yaşına kadar cinsel istismara maruz kalan ve bu nedenle yaşadığı ağır travma sonrası stres bozukluğunu komisyona anlatan genç kadın için ötanazi kararı kabul edildi. Genç kadın için "yapılacak hiçbir şey olmadığına" hükmeden ve hiçbir şeyin hayatı boyunca bu acısını geçiremeyeceğine karar veren doktorlar iğne ile genç kadının hayatına son vermesini sağladı. 

SÜREKLİ HALÜSİNASYONLAR

Sürekli halüsinasyon gören, tedaviye dirençli post travmatik stres bozukluğu yaşayan kadın ayrıca yeme bozukluğu, kronik depresyon ve intihara eğilimli kişilik yapısı, takıntı ve kendine zarar verme eğilimlerine sahipti. Bu nedenle bir araya gelen birçok psikiyatrist kadın için tedavi umudu olmadığını, durumunun dayanılmaz olduğunu söyledi. Ruhsal sorunlar için ötanaziye izin verilmesi ise tartışma başlattı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER