Fransa Saat 8'e Kilitlendi

Fransa bu akşamdan itibaren büyük bir grev dalgasının içine girecek.

Fransa Saat 8'e Kilitlendi

Çalışma yasasındaki değişiklikleri protesto amacıyla düzenlenen ve haftalardır devam edengrevlere demiryolu işçileri de katılıyor. "Ucu açık grev" olacağı belirtilen protestolar, bu akşam yerel saatle 20.00'de başlayacak.

Fransa'da yeni çalışma yasası protestoları kapsamında yaşanan akaryakıt sıkıntısı devam ederken, ülkede toplu taşımada ucu açık grevler başlıyor.

"Bitiş tarihi yok"

Fransa Ulusal Demiryolları (SCNF) yerel saatle 20.00'de ucu açık greve gidiyor. Bu akşam başlayacak grev yalnızca şehirler arası ve banliyö trenlerini etkileyecek. Sendikalar, SNCF'deki grevin bitiş tarihinin olmadığını, yeni çalışma yasası geri çekilene kadar devam edeceğini kaydediyor.
Paris ve çevresindeki toplu taşımadan sorumlu RATP'de de 2 Haziran'da gece 03.00 itibarıyla süresiz greve başlayacak.

Ulaşım yüzde 50 azalacak

Grevlerin demiryolu ulaşımını ortalama yüzde 50 oranında azaltması bekleniyor. Fransız basını ise grevler için "toplu taşımada kara hafta" yorumunda bulunuyor.
Dün de Fransa Ulusal Pilot Sendikası tarafından yapılan açıklamada, haziranda havacılık sektöründe süresiz grevin oylandığını duyurmuş ancak grevin tam olarak ne zaman başlayacağı belirtilmemişti.
Geçen hafta sivil havacılık sendikaları, 2-5 Haziran'da büyük bir greve çıkacaklarını duyurmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER