Erdoğan'ın Restine Almanya'dan Sert Yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AB'ye vize konusunda çıkışına Almanya’dan ince bir diplomatik yanıt geldi.

Erdoğan'ın Restine Almanya'dan Sert Yanıt
Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, "Biz anlaşmaları devletlerle yaparız, şahıslarla değil" şeklinde konuştu.Türkiye'nin yaklaşık 30 yıldır beklediği vize serbestisinde ipler yeniden gerildi. AB içinde yılda 90 gün serbest dolaşım için 72 kriterden, yerine getirilmemiş olan ‘Terörle mücadele yasası’nın, düzeltilmesi talebine Cumhurbaşkanı Erdoğan sert çıkmıştı.

Erdoğan, “Türkiye dört bir yanından terör örgütlerinin ve onlara destekçilerinin saldırısı altındayken, şu anda AB vize için ‘terörle mücadele yasasını değiştireceksiniz' diyor. Siz AB Parlamentosu onlara çadır kurduracaksınız, bize de vizeyi kaldıracağım şartı şu. Biz yolumuza gidiyoruz, siz de yolunuza gidin. Kiminle anlaşabiliyorsan onla anlaş” demişti.


'KİŞİLERDEN BAĞIMSIZ UYGULANMALI'

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, hem Davutoğlu'nun ayrılışını hem de bu sözleri değerlendirdi. Alman Bakan, “Anlaşmalar devletlerle yapılır, şahıslarla değil. Davutoğlu'nun ayrılmasının, göçmenler konusunda bir politika değişikliğine yol açacağını sanmıyoruz. Mutabık kalınan hususlar, her iki taraf tarafından da kişilerden bağımsız olarak uygulanmak durumunda. Avrupa Birliği ve Almanya, gelecekte de bütün taahhütleri yerine getirmeye hazır. Aynısını Türkiye'den de bekliyoruz.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER