Erdoğan'dan Afrin açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YPG tarafından bir tehdit geldiğinde ÖSO ile birlikte operasyon düzenleneceğini söyledi.

Erdoğan'dan Afrin açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, France 24 televizyon kanalına mülakat verdi.

Programda gazeteci, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, "Birtakım söylentiler var; Türkiye'nin tekrar Suriye'nin kuzeyine asker gönderebileceğini dair. Biz tabii biliyoruz ki o bölgede ABD, Suriyeli Kürt güçleri, kuvvetleri destekliyor ki Türkiye'nin de iddiası bu grupların PKK ile ilintili olduğu şeklinde ama biliyorsunuz Rakka'ya yapılan saldırı anlamında önemli bir rol oynuyor bu güçler ki DEAŞ'ın sözde başkenti Suriye içerisinde malumunuz. Türkiye gerçekten bir müdahalede bulunmaya hazır mı terör örgütü olarak değerlendirdiği için?" sorusunu yöneltti.
Bunun üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şimdi şunu bir defa kabul etmeniz lazım; Amerika'nın iş birliği yapmış olduğu terör örgütleri her an bizim için bir tehdittir. Bu PYD'dir, YPG'dir ve ben bunu Sayın Trump'a da anlattım. Bu iki örgüt, birisi PKK'nın siyasi ayağıdır, bir diğeri ise terörist ayağıdır ama bunların ikisi de terör örgütüdür ve bunların PKK ile bir arada olduğunu biz belgelerle, her şeyle anlattık fakat Amerikalı dostlarımıza bunu anlatamadık çünkü Rakka'ya olan müdahaleyi biz sizlerle beraber yapabiliriz."

Daha sonra gazeteci, "Ağır silahlar da temin ediyorlar onlara biliyorsunuz, tam tersini yapıyorlar." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin bu terör örgütlerine her şeyi temin ettiğini anlattı.

ABD'nin söz konusu örgütlere desteğinin sürdüğünü hatırlatan Erdoğan, "Tabii şu anda Amerika'nın biliyorsunuz Kuzey Suriye'de 7 tane bir defa hava üssü var, 17 tane üs var. Şimdi bütün buralarda ağır silahlar, hafif silahlar buralarda bulunduruluyor. Kime veriyorlar bunları? PYD'ye. Peki, bize ne söylüyorlar? 'Biz bu silahları daha sonra geri alacağız' diyorlar. Şimdi kimse kimseyi aldatmasın." değerlendirmesini yaptı.

"DEAŞ'A EN BÜYÜK ZAYİATI VERDİREN BİZİZ"

Gazetecinin, "Pek inanmıyorsunuz herhalde siz onlara bu konuda." demesinin ardından Erdoğan, şöyle konuştu:

"Hayır, buna inanmak mümkün değil ki. Şu anda bu silahlar PYD'ye verilmiştir ve onlarda kalacaktır, bunlara inanmak mümkün değil. Bir zaman Sayın Obama döneminde de verdikleri silahların bir kısmı DEAŞ'a gitti. Şu anda DEAŞ'ın elinde Amerika'nın silahları var; bunları biz gördük, yaşıyoruz. Rakka'ya biz beraber bu mücadeleyi yapabilirdik. Niye bizimle beraber yapmadı? Eğer samimiyse bunu beraber orada yapardık. Bölgede şu anda DEAŞ'a en büyük zayiatı verdiren biziz. Şu ana kadar verdirdik, bundan sonra da verdireceğiz, mücadelemiz bizim DEAŞ'la bitmiş değil. Şu anda içeride de DEAŞ'lılar var, dışarıda da var, hepsine karşı bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Tabii bizim şimdi Rusya'yla da çatışmasızlık bölgesi var, şimdi bu çatışmasızlıklar bölgesinde de ortak bir çalışma içerisindeyiz; İdlib'de, tabii Halep'te de aynı zamanda."

"Peki, gerçekleşecek mi sizce?" sorusunun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda bu çalışmayı Türkiye, Rusya ve İran'ın birlikte yaptığını anımsattı.

Astana çalışmasının bunun aslında bir gerekçesi ve ilk adımı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Astana'dan Cenevre'ye gidiş yine aynı şekildedir ve bununla ilgili olarak geçen hafta içerisinde Sayın Putin'le bir telefon görüşmem oldu. Daha sonra Mili Savunma Bakanı'nı bana gönderdi, onunla ikili bir dar kapsamlı çalışmayı yine yaptık ve haritalar üzerinde çalışmalarımızı yaptık. G-20'de de Sayın Putin'le orada yine bu çalışmamızı, bu görüşmemizi yaparak ne gibi adımlar atmamız gerektiğini arkadaşlarımızın çalışmaları neticesinde bunu da bir yere bağlayacağız."

"BİZİM ASKERİMİZ ORADA HER TÜRLÜ OPERASYONA HAZIRDIR"

Erdoğan, gazetecinin, "O zaman iyimser olduğunuzu söyleyebiliriz bu çatışmasızlık bölgesinin tesis edilmesiyle ilgili olarak ama şu sorumu aslında cevaplamadınız siz; asker göndermeye hazır mısınız, terör örgütü olarak nitelendirdiğiniz ve Amerika'nın askeri anlamda desteklediği bu gruplara karşı asker göndermeye hazır mısınız?" sorusuna, "Şu anda bizim özellikle herhangi bir tehdit bize karşı olması halinde tabii ki bizim askerimiz, Özgür Suriye Ordusu ile beraber orada her türlü operasyona hazırdır." karşılığını verdi.

ESED'İN AYRILMASI KONUSU

Gazetecinin, "Az önce de tarif etmiş olduğunuz üzere Rusya ile yaptığınız bir çalışma var, yine İran ile yapmış olduğunuz çalışmalar var; Beşşar Esed'in tabii müttefikleri aslında. Bir yandan da yeni Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron şöyle demeye başladı; 'Esed'in oradan ayrılmasını bir öncelik haline getirmemeliyiz' demeye başladılar. Siz de katılır mısınız?" sorusuyla bağlantılı olarak Erdoğan, "Bunu doğru bulmam, bu yanlış bir yaklaşım." değerlendirmesini aktardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER