Donald Trump'ın hayat hikayesi

ABD Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi cephede yer alan Donald Trump'ın hayat hikayesi...

Donald Trump'ın hayat hikayesi

Göçmen karşıtı tavırlarıyla oy topladı ama, kendisi de Avusturya göçmeni bir ailenin torunu olarak 1946'da New York'ta dünyaya geldi.

Kötü notları ve disiplinsiz tavırları yüzünden liseyi bıraktı, askeri okula gitti. Başarılı bir atlet olarak mezun oldu. Fordham Üniversitesi ve ardından Pensilvanya'da bulunan Wharton Institu'de işletme bilimi eğitimi aldı.

Milyonlarca dolar kazandıran işler yaptı, kısa sürede ünlendi. Babasının küçük evler inşa eden bir şirketi vardı. Trump kısa sürede ipleri eline aldı.

Gökdelenlerle New York silüetini değiştiren adam olarak tanınmaya başladı. 90'lı yıllara gelindiğinde, 4 milyar dolarlık bir Trump imparatorluğu söz konusuydu.

Ancak bir süre sonra imparatorluk borçlarla sarsıldı. Bunda Trump'ın agresif büyüme stratejilerinin yanı sıra çalkantılı özel hayatı da etkili oldu. Trump, Çekoslovakyalı kayak şampiyonu eşi Ivana zelníčková'ya 15 milyon dolar tazminat ödeyerek yollarını ayırdı.

Yüklü krediler çekmek zorunda kaldı, yıllık faiz ödemeleri 120 milyon dolara ulaştı, özel masrafları denetlemeye alındı ama çabuk toparlandı. 2000'li yıllara gelindiğinde televizyon dünyasına adım attı. Çırak adlı programla adını dünyaya duyurdu.

Ve Trump gözünü siyasete dikti. Önce 2012 seçimlerinde nabız yokladı. Obama'nın ABD'de doğmadığını müslüman olduğunu iddia etti.

Obama'nın doğum belgesini yayınlaması üzerine adaylıktan çekildi. Ta ki bu seçimlere kadar...'Kadınlar beni seviyor' diyen Trump, 3 kez evlendi ve 5 çocuğu var.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER