Bölge ülkeleri önemli

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Ortadoğu'da bölgesel sorunlarla ilgili olarak bölge geleceğinde bölge ülkelerinin söz sahibi olması gerektiğini belirtti.

Bölge ülkeleri önemli

Ortadoğu'da yaşanılanlarla alakalı olarak konuşan Ruhani,  ‘’Biz içinde bulunduğumuz bölgedeki tanık olduğumuz tüm sorunları bölge ülkeleri ile müzakere ederek siyasi yöntemler ile çözmeye çalışıyoruz. Ancak Ortadoğu’da yer almayan diğer ülkelerle de görüşmekten kaçınmıyoruz. Müzakerelerimizdeki en önemli hedeflerden biri yabancı güçlerin bölge problemlerine müdahale etmemesi ve silahlarını bizim bölgemizde satmayı hedeflememeleri olmuştur. ABD’nin Suriye’deki varlığını kınıyoruz. ABD bölgede doğru olmayan hedefleri takip ediyor ve Suriye’yi bölmeyi planlıyor‘’ dedi.

Konuşmasında Trump hükümetiyle alakalı da değerlendirmede bulunan Ruhani, ’Şuan ABD’de başta olan hükumet bir önceki hükumetlerden tamamen farklı. Beyaz Saray’da en etkili insanın Siyonist olması ve sürekli İsrail’e gidip gelmesi tabii Ortadoğu bölgesi ve tüm dünyayı farklı bir şekilde etkiliyor. Dolayısıyla Trump Kudüs’ü Siyonist İsrail rejiminin başkenti olarak ilan etti, ancak bir-iki ülke dışında dünya ülkelerinin çoğu bu yanlış karara karşı çıktı. Ortadoğu ülkeleri olarak her zaman olduğundan daha fazla birliğimizi korumamız gerekiyor’’ diye konuştu. 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER