BM'ye çağrı yaptı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uluslararası topluma Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde Suriye krizine çözüm bulma sürecini kolaylaştırmak için adım atma çağrısı yaptı.

BM'ye çağrı yaptı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, çeşitli ülkelerin büyükelçilerinin güven mektuplarını kabul ettiği törende, uluslararası topluma Suriye'de çözüm için çağrıda bulundu. 

Rus lider, "Suriye ve Suriye halkı için gerçekten barış isteyen, sığınmacıların evlerine dönmesini gerçekten isteyen herkes, BM himayesindeki süreçlere katılmalı" dedi. Putin, Suriye'de insani yardımların kapsamının genişletilmesinin ve kurtarılan bölgelerin mayınlardan temizlenmesinin bu ülkedeki en acil görev olduğunu vurguladı.  Devlet Başkanı, Suriye'deki sürece katkı sunmak için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını kaydetti. 

Öte yandan Putin, Astana görüşmelerinin Cenevre müzakerelerine katkı sunması gerektiğini ifade etti. Putin, Astana'da Suriye'de gerilimi azaltma bölgeleri kurulması konusunda varılan anlaşmaların Suriyeli taraflar arasında doğrudan diyaloğa geçiş için gereken koşulları yarattığının altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2017, 18:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER