BM: Suriye'deki Savaş Suçluları Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne Gönderilmeli

BM Genel Sekreteri, Suriye'deki iç savaşta işlenen savaş suçlarının BMGK tarafından UCM'ye sevk edilmesi çağrısı yaptı.

BM: Suriye'deki Savaş Suçluları Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne Gönderilmeli

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun,  Suriye'de 5 yıllık iç savaşta işlenen savaş suçlarının BM Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından  Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) sevk edilmesi çağrısı yaparak, "Suriye'de veya başka yerde adalet olmadığı sürece barış sürdürülemez" dedi.

"SURİYE'DEKİ HALK 5 SENE ÖNCE DEĞİŞİM TALEBİYLE SOKAĞA ÇIKTI"

Ban,  Suriye'deki olayların başlamasının yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı açıklamada,  Suriye halkının beş yıl önce değişim talebiyle sokaklara çıktığını ancak bu taleplerin şiddet ve baskıyla karşılaştığını vurguladı.

"250 BİNDEN FAZLA KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ"

" Suriye otoriteleri, halkın meşru taleplerine barışçıl yöntemler, reform ve diyalogla karşılık verebilirdi. Bölgesel ve uluslararası oyuncular da  Suriye'yi jeostratejik yarış ve bölgesel rekabette savaş alanı olarak kullanmak yerine istikrarın sağlanması için birleşebilirlerdi" ifadelerini kullanan Ban, bunlar gerçekleştirilemediği için 250 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

"SURİYE HALKININ NEREDEYSE YARISI EVLERİNDEN OLDU"

Ban,  Suriye halkının neredeyse yarısının evlerinden olduğunu ve ülke içi ve dışında güvenli bölgelere sığınmaya çalıştığını anımsatarak, dünyanın "benzeri görülmemiş bir insani felaketle" karşı karşıya olduğunu bildirdi.
IŞİD ve  El Nusra gibi terör örgütlerinin çatışmaları kendi hesabına kullandığına, yabancı savaşçı ve mezhepçi milislerin "ülkeye dolduğuna" dikkati çeken Ban,  Suriye halkının uluslararası toplumun kendilerini terkettiği hissi taşıdığına işaret etti.
"SURİYE'DEKİ SAVAŞ SUÇLARI UCM'YE SEVK EDİLMELİ"

Ban Ki-mun,  Suriye'deki çatışmaların, kimyasal silahların kullanıldığı, kuşatmalar ve aç bırakılmanın savaş taktiği olarak uygulandığı, işkence ve sivillere yönelik hava saldırılarının düzenlendiği bir alan haline geldiğini vurgulayarak, "Bu suçların failleri hesap vermeli. BM Güvenlik Konseyi'ne konunun UCM'ye sevk edilmesi çağrımı yineliyorum.  Suriye'de veya başka yerde adalet olmadığı sürece barış sürdürülemez" ifadelerini kullandı.

"ÇATIŞMALARIN DURMASI BİR UMUT DOĞURDU"

Uluslararası  Suriye destek Grubu'nun inisiyatifiyle başlayan müzakerelerin halka nefes aldırdığını ve bazı bölgelere yardım ulaştırılabildiğini belirten Ban, çatışmaların durması ve diyaloğun sürmesinin bir umut doğurduğunu kaydetti.
Bu çabaların tek başına çözüm olamayacağının da altını çizen Ban, ancak kapsamlı siyasi bir sürecin  Suriye halkının meşru taleplerini karşılayabileceğini bildirdi.
Ban,  Cenevre'deki görüşmelere katılan taraflara da sorumlu davranarak müzakereleri başarıya ulaştırma çağrısı yaparak, açıklamasında "Eğer bu fırsatı kaçırırsak, bunun  Suriye halkı ve dünya için doğuracağı sonuçlar çok ürpertici" ifadelerine yer verdi.

DAHA ÖNCE MİLOSEVİÇ SAVAŞ SUÇLARI MAHKEMESİ'NDE YARGILANMIŞTI

Sırbistan ve eski  Yugoslavya devlet başkanı Slobodan Miloseviç,  Hollanda'nın  Lahey kentindeki eski  Yugoslavya için kurulan Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanmıştı.  Lahey yakınında 13 yıl önce  Bosna Savaşı'ndaki facialar yüzünden ABD öncülüğünde kurulan, BM'ye bağlı mahkemenin yaptırdığı özel cezaevinin bulunduğu  Kuzey Denizi'ne nazır Scheveningen'de tutuldu. 11 Mart 2006 tarihinde savaş suçlarından yargılandığı sırada  Lahey'de ( Den Haag) hapishanede öldü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER