Berlusconi'den AB'ye Türkiye uyarısı

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Avrupa Birliği’ni (AB) Türkiye ile iyi ilişkilerin sürdürülmesi konusunda uyardı aksi taktirde sığınmacıların yeniden Avrupa’ya gelmeye başlayacağını söyledi.

Berlusconi'den AB'ye Türkiye uyarısı
İtalya’da merkez sağdaki Forza Italia partisinin lideri ve eski  Başbakan Berlusconi, dün akşam İtalyan devlet televizyonu RAI 1’de “Porta a  Porta” isimli programa katılarak, gündemdeki iç ve dış konulara ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.

Başta Libya’daki istikrarsızlık olmak üzere Ortadoğudaki gelişmelerin  AB ve ABD’nin izlediği politikaların bir sonucu olduğunu ifade eden Berlusconi,  “AB ve ABD, Arap Baharı’ndan yana oldular ama bugün gelinen noktada Libya’da batı  tarafından desteklenen hükümet, aslında hükümet olarak görevini yapamıyor."dedi.

Libya’daki iç karışıklık nedeniyle komşu Tunus’un 1 milyon 400 bin  Libyalıyı ağırlamak durumunda kaldığını anımsatan Berlusconi, benzer riskin  Avrupa için de olduğunu belirtti ve "Bugün çok ciddi bir tehlike var. Türkiye’de  2 milyon 400 bin sığınmacı var. Eğer Türkiye ile iyi ve dostane ilişkilere sahip  olmayı sürdürmezsek, eğer Türkiye sınırlarını açarsa bu sığınmacılar Avrupa’ya  yeniden gelmeye başlar.” diye konuştu.

Program sunucusunun Türkiye ile AB arasında geçen martta sığınmacı  akınını önlemeye yönelik imzalanan anlaşmayı hatırlatması üzerine Berlusconi,  "Tabii ki, biz Türkiye’nin bu sığınmacıları tutması için birtakım bedel ödedik.  Eğer Türkiye ile ilişkiler bozulursa, Türkiye kapıları açmaya karar verebilir."  ifadeleriyle AB’yi uyardı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER