Benin 3 FETÖ okulunu kapatıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beninli mevkidaşı ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.

 Benin 3 FETÖ okulunu kapatıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Benin Cumhurbaşkanı Talon’un Benin’de 3 FETÖ okulu olduğunu ve bunların kapatılacağını söylediğini bildirerek, "Bizim dostumuza düşman olana biz dost olmayız’ dediler” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Benin Cumhurbaşkanı Patrice Talon ile yaptıkları başbaşa görüşme ve heyetlararası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, yaptığı konuşmada, “Tabii hemen burada 15 Temmuz hadisesini ifade etmem gerekir. 15 Temmuz’da ülkemizde ordumuzun içerisine sızmış olan bir grup FETÖ terör örgütü mensubunun, asker kıyafetine bürünmüş böyle bir örgütün giriştikleri darbe olayının akamete uğratılmasının, püskürtülmesinin ardından, bir devlet başkanı olarak kaldı ki 8 ay önce bu göreve gelen bir devlet başkanı olarak sizlerin bugün bizleri ziyaret etmesi manidardır. Bu ziyaret vesilesiyle 5 anlaşma imzalamış bulunuyoruz. Bu anlaşmalarla birlikte de Türkiye-Benin arasında çok farklı bir süreç başlayacaktır. Görüşmelerimiz gerçekten çok samimi bir havada gerçekleşti. Önce ikili bir görüşmeyi aramızda gerçekleştirdik, ikili görüşmeden sonra da heyetlerarası görüşmeye geçtik. Bu heyetlerarası görüşmemizde de ben büyükelçimize sordum, bizim daha çünkü yeni büyükelçilik binalarını 2013-2014 bu aralarda bu binalarımızı tesis ettik. Şu andaki yerimiz nasıl dediğimde orada şuanda kiradayız yerimiz merkezi bir yer. Fakat Sayın Başkan size daha görünümü güzel yerde yer verelim, büyükelçiliği orada inşa edin dediler. Ben de bu tür şeyleri severim. Hemen bize verin ki inşaatını süratle başlatalım, inşaatı bitikten sonra Benin’i ziyarete geleyim dedim. Böyle bir adımı atmak suretiyle inşallah Benin’de kendi yerimizi inşa eder, ondan sonra da Benin’e yapacağımız ziyareti kendi büyükelçiliğimize bu şekliyle yapmış oluruz. Büyükelçimiz de işin takipçisi. Olmak suretiyle nerede, nasıl bir yer verilecekse mimarlarımızı göndermek suretiyle mimarlarımız yerinde gerekli çalışma yapar, ona göre proje çalışmasını başlatırız” ifadelerini kullandı.

Kendilerinin çok başarılı bir iş adamı oluşu Benin’e çok çok farklı bir vizyon katacaktır” diyen Erdoğan, “Değerli dostuma, onun şahsına tüm benin halkına halkımın selamlarını özellikle iletiyorum. Sayın Cumhurbaşkanı ile birlikte şunu özellikle paylaştım, 14 yıl kadar önce göreve geldiğimizde Afrika’daki büyükelçilik sayımız 12’ydi, şu anda 39. Hedefimiz 54 ülkede 54 büyükelçiliği Afrika’da kurabilmektir, çünkü her ülke irili ufaklı ne olursa olsun bizim için bir değerdir. Her ülkenin de Birleşmiş Milletler de ufağı büyüğü yok, hepsinin bir rey hakkı vardır. Dolayısıyla bizim için hepsi önem ifade ediyor. Dolayısıyla bu dostluğumuzu, dayanışmamızı bir arada sürdürebilmek için bizim Afrika olan bağlarımız çok daha güçlü olmalıdır” şeklinde konuştu.

"’BİZİM DOSTUMUZA DÜŞMAN OLANA BİZ DOST OLMAYIZ’, DEDİLER"

Şu anda 54 farklı Afrika ülkesinden yaklaşık 4 bin 500 öğrencinin devletimiz ve gönüllü kuruluşlar vasıtasıyla Türkiye’de eğitim aldığına dikkati çeken Erdoğan, “Bunun yanında Benin’den de 87 öğrenci şuanda ülkemizde eğitim ve öğretim alıyor. Önümüzdeki dönemde bu sayıyı daha da artırma imkanımız var. FETÖ’nün ‘3 tane okulu var bizde’ dediler. Ben hemen bu okulları kapatacağım, bunları kamulaştıracağım. Maarif kolejimizle, bunları birlikte çalıştırmak suretiyle bu süreci aşmış olacağız. Şu ifade de bizim için gerçekten çok anlamlı, ‘Bizim dostumuza düşman olana biz dost olmayız’ dediler” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER