Batan Denizaltı Askerleriyle Birlikte Bulundu

73 yıl önce, 2. Dünya Savaşı sırasında batan İngiliz R311 denizaltısı, içindeki 71 askerin cesetleriyle birlikte Sardinya açıklarında bulundu

Batan Denizaltı Askerleriyle Birlikte Bulundu

73 yıl önce, 2. Dünya Savaşı sırasında batan İngiliz R311 denizaltısı, içindeki 71 askerlerin cesetleriyle birlikte  Sardinya açıklarında bulundu. Batığı tespit eden Cenovalı dalgıç Massimo Domenico Bondone duygularını, "Müthişti, onu bulacağımızı hiç beklemiyorduk!" sözleriyle anlattı.

73 YIL SONRA TESPİT EDİLDİ

İngiliz denizaltısı, II. Dünya Savaşı sırasında, Tavolara adası yakınlarında, içinde 71 askerle batmıştı. 1943'ten beri haberi alınamayan R311, birkaç gün önce 100 metre derinlikte, neredeyse hiç zarar görmemiş şekilde tespit edildi.

İngiliz denizaltının görevi,  İtalya'ya ait Trieste ve Gorizia kruvazörleri yok etmekti. Ancak yazgı, denizin derinliklerine gömülen denizaltının 73 yıl sonra bir İtalyan tarafından tespit edilmesini buyurdu. Ölen İngiliz askerlerinin ailelerinden sayısız teşekkür mesajı alan Massimo Domenico Bondone, Sputnik'e konuştu.

Geleneğe göre deniz buluntuların tespit edildikleri yerde bırakıldığını belirten İtalyan dalgıç, "Buluntunun resmi olarak R311 olduğu doğrulandıktan sonra  İtalya ve  İngiltere temsilcilerinin katılımıyla bir tören yapılacak ve bu yer asker mezarı olarak kabul edilecek" dedi.

''ESKİ DÜŞMANLAR ŞİMDİ DOST OLDU''

Denizaltının içine giremediklerini, ancak 71 askerin cesedinin iyi korunduğunu söyleyen Bondone, "73 yıl geçti ve eski düşmanlar şimdi dost oldu." diye konuştu. Ölen İngiliz askerlerinin ailelerinden teşekkür mesajlarını aldığını anlatan Bondone, "Ailelerin yanında denizaltı askerleri dernekleri de bize yazıyor. Herkes, askerlerin kalıntılarına saygıyla yaklaştığımız için derin memnuniyeti dile getiriyor." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER