Barzani'ye uyarı!

Arap dünyasınca ünlü hukukçu Sebavi, İsrail desteğiyle yapılan korsan referandumun iç savaşla sonuçlanacağını söyledi.

Barzani'ye uyarı!

Hukuk alanında Arap dünyasının tanınan isimlerinden Uluslararası Hukukçular Birliği üyesi Iraklı Dr. Ziyad Muhammed Hamud el-Sebavi, israil desteğiyle Kuzey Irak'ta korsan bir devlet ilanına hazırlanan IKBY yönetimine çarpıa uyarılar yaptı. Açıklamasında Sebavi, Sudan'ın bölünmesi sürecinde yaşanan dramı hatırlatarak, iç savaşla sonuçlanan ayrılığın ardından binlerce Sudanlının kuzeye göç etmek zorunda kaldığını anlattı. Sebavi şunları söyledi:

ORADA İÇ SAVAS ÇIKTI

"İsrail Güney Sudan'daki Hristiyan kesimi kışkırttı ve 2011'de John Garang'ın liderliğinde referandum yapıldı. Ardından yüzde 98.8 kabul oyuyla Sudan Cumhuriyeti kuruldu. Güney Sudan sokaklarında 'Teşekkürler İsrail' sloganları yankılandı. Ancak bağımsız devlet hayalinin gerçekleşmesinden birkaç ay sonra Güney Sudan'da iç savaş doğdu. Binlerce kişi Kuzey'e sığınmacı olarak dönmek zorunda kaldı. Güney Sudan'da yaşayan milyonlarca vatandaş kendi ülkelerinden kat ve kat fakir olan komşu ülkelere akın ettiler."

"IKBYninoldu-bitti referandumu sadece Erbil. Süleymaniye ve Duhok'u kapsamış olsaydı itirazlar düşük kalırdı. Ancak Kerkük, Musul çevresi. Zumar, Tuzhurmatu, Sefahattin ve Diyala'yı da kapsayınca tepkiler büyüdü. Zumar'da Arap çocuklarına kimlik verilmedi. Aynı zamanda Türkiye, iran ve Suriye'den gelen ve Iraklı olmayan 11 bin Kürt de nüfus daireleri eliyle vatandaş yapıldı. 2003'ten beri nüfusu değiştirilen yerler zorla teslim alındı"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER