Avusturya'da Hitler'in Doğduğu Ev Yıkılacak

Avusturya hükümeti neo-nazilerin kutsal mabet olarak gördüğü Hitler'in doğduğu eve el koydu

Avusturya'da Hitler'in Doğduğu Ev Yıkılacak

Avusturya İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka, Hitler'in doğduğu evin yıkılması gerektiğini belirterek, "Bana göre yıkım en temiz çözümdür." dedi.

"NEO-NAZİLERİN TAPINMA MERKEZİ"

Avusturya Sosyal Demokrat Partili (SPÖ) Sobotka, haftalık Bakanlar Kurulutoplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, Adolf Hitler'in doğduğu evin kamulaştırılması amacıyla hazırlanan yasa tasarısının son aşamaya geldiğini söyledi.

 

MERKEZ SAĞ PARTİSİNDEN İTİRAZ

İçişleri Bakanlığı sözcülüğü ise yıkımın henüz söz konusu olmadığını ve Meclis'in yıl sonuna doğru Hitler'in doğduğu evin akıbetini belirleyecek kararı vereceğini açıkladı.

Merkez sağdaki Avusturya Halk Partili (ÖVP) Başbakan Yardımcısı Reinhold Mitterlehner ise tarihi koruma altında olduğu için evin yıkılamayacağını bildirerek, buranın eğitimle ilgili müzeye dönüştürülebileceğini kaydetti.

Bazı sivil toplum örgütleri ise evin yıkılmasının çözüm olmadığını ileri sürüyor.

EV SAHİBİ SATMAK İSTEMİYOR

Avusturya hükümeti, Neo-Nazilerin merkezi haline gelmesini önlemek istediği Adolf Hitler'in doğduğu evi kamulaştırmak istiyor. Evi satmak istemeyen ev sahibine, kamulaştırma karşılığında yüklü miktarda tazminat ödenmesi öngörülüyor. Kamulaştırmadan sonra evin ya yıkılması ya da müze haline getirilmesi tartışılıyor.

KUTSAL MABET OLARAK GÖRÜYORLAR

Devlet, ev sahibi Gerlinde Pommer'in 2011'den beri tadilatına ve satışına izin vermediği ve bu yüzden boş olan eve, aylık 4 bin 500 avro kira ödüyor.

Evi "kutsal bir mabet" olarak gören Neo-Naziler ise her yıl Adolf Hitler'in doğum günü olan 20 Nisan'da evi ziyaret ederek Nazi yanlısı sloganlar atıyor.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER