Avrupa Teyakkuza Geçti!..

Brüksel'de havaalanı ve metroda peşpeşe meydana gelen patlamaların ardından Avrupa ülkeleri teyakkuza geçti

Avrupa Teyakkuza Geçti!..

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'da ve  AB kurumları yakınlarıdaki Maelbeek metro istasyonunda ART arda gerçekleşen saldırılar sonrasıAvrupa alarma geçti.

Almanya'da dünyanın en büyük transit havalimanlarından biri olan Frankfurt Havalimanı'nda güvenlik seviyesi artırıldı.

ELYSEE'DE ZİRVE

Fransa'da da bir kriz masası oluşturuldu.  Paris'teki havalimanında da güvenlik sıkılaştırıldı. Fransa Başbakanı Manuel Valls, Savunma Bakanı Jean Yves le Drian, İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, yerel saatle 10.00’da (TSİ 11.00) Elysee Sarayı’nda Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya geldi.

İNGİLTERE DE OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın ardından İngiltere Başbakanı Cameron da güvenlik yetkililerinin dahil olduğu COBRA grubunu olağanüstü toplantıya çağırdı. Cameron , Belçika'daki patlama sonrası kriz masası kurulduğunu ve kendisinin başkanlık yapacağını söyledi. Cameron, "Brüksel'deki olaylar nedeniyle şoke oldum. Yardım için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız" dedi.

RUTE: HER TÜRLÜ YARDIMA HAZIRIZ

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Belçika'nın başkenti  Brüksel’de meydana gelen saldırılardan sonra komşularına her türlü yardımı  yapmaya hazır oldukları mesajını verdi.  Rutte, yaptığı açıklamada, Belçikalı mevkidaşı Charles Michel ile  görüştüğünü belirtti ve Belçika’nın alçak ve canice saldırılara maruz kaldığını  kaydetti. “Kalbimiz kurbanlar ve yakınlarıyla beraber” diyen Rutte, komşularına  yardıma hazır olduklarını ifade etti.

Hollanda’da da gerekli tüm güvenlik tedbirlerinin alınacağının altını  çizen Rutte, bu kapsamda gün içinde ilgili bakanların katılımıyla güvenlik  toplantısı gerçekleştirileceğini söyledi.

HOLLANDA ORDUSU ALARMDA

Hollanda ordusu da, Twitter üzerinden konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, Belçika'daki saldırılar sonrası havalimanları ve sınırlarda güvenlik önlemlerinin artırıldığı ifade edildi.

İSVEÇ: DEMOKRATİK AVRUPA'YA YAPILMIŞ BİR SALDIRI

İsveç Başbakanı Stefan Lövfen patlamaları 'demokratik Avrupa'ya karşı yapılmış bir saldırı' olarak niteledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER