ABD'nin gözü Karadeniz petrolünde

Enerji Bakanlığı'nın Karadeniz ve Akdeniz'de başlattığı petrol arama ve sondaj faaliyetlerine ABD’li şirketlerin aracı olmak istediği ortaya çıktı

ABD'nin gözü Karadeniz petrolünde

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nın talimatıyla, Türkiye Petrolleri Anonim Şirketine ait ‘Barbaros Hayrettin Paşa’ isimli sismik arama gemisi, Karadeniz'de Samsun, Ordu ve Giresun açıklarında doğalgaz ve petrol arama çalışmaları başlatırken, bu arama ve sondaj faaliyetlerine ABD’li şirketlerin de aracı olmak istediği açıklandı. Washington DC merkezli düşünce kuruluşu Turkish Heritage Organization’ın Başkanı Ali Çınar, Türkiye’nin enerji alanındaki faaliyetlerinin ABD’den dikkatle izlendiğini söyledi. Çınar, Türkiye’nin denizlerde gerçekleştirdiği arama ve sondaj faaliyetlerine ABD’li şirketlerin aracı olmak istediklerine dikkat çekti.

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR FIRSAT KAPISI

Türkiye’nin enerji alanında gerçekleştirdiği çalışmaların ABD’den dikkatle takip edildiğini söyleyen Turkish Heritage Organization (THO) Başkanı Ali Çınar, “Enerji güvenliği konusunda ABD, Türkiye ile ortak çalışmak istiyor ve bölgedeki önemli oyuncular arasında kaybolmak istemediği için de Türkiye’ye önem veriyor. Ayrıca enerji kaynaklarının tamamen ortaya çıkarılmaması nedeniyle de ABD Türkiye’yi fırsat kapısı olarak görüyor. Türkiye’nin denizlerdeki arama ve sondaj faaliyetlerine ABD’li şirketler aracı olmak istiyor” dedi.

HEDEFLER İŞTAH KABARTIYOR

Elektrikte 2020 yılına kadar 30 milyar TL yatırım ve gazın yüzde 20'sinin hazır bulunması gibi hedeflerin yabancı firmaların Türkiye iştahını kabarttığını söyleyen Çınar, “ABD, Türk işadamları ile özellikle yenilenebilir enerji alanında işbirliği yapmak istiyor. ABD Enerji Enformasyon İdaresi raporunda Türkiye'nin, Orta Asya, Rusya ve Ortadoğu'daki petrol ve doğalgazın Avrupa'ya taşınmasında stratejik öneminin giderek arttığına vurgu yapılmıştı. Ayrıca Türkiye, Avrupa pazarı, Hazar ve Ortadoğu'daki gaz rezervlerine olan yakınlığından dolayı doğalgaz iletiminde stratejik role sahip. Bunun dışında, henüz keşfedilmemiş kaynakların ortaya çıkarılması beklendiği de düşünüldüğünde, ülkemizin bu kapsamdaki önemi daha net biçimde ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2017, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER