ABD'den YPG Cevabı!

Türkiye'nin YPG ile işbirliğine yönelik sert eleştiriler yönelttiği ABD'den bir kez daha yanıt geldi.

ABD'den YPG Cevabı!

Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu en son da Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın tepki gösterdiği konuya ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye'deki IŞİD'le mücadele konusunda Türkiye ile yakın ilişki içinde olduklarını fakat Suriye Demokratik Güçlerini desteklemeye devam edeceklerini söyledi.
Kirby, günlük basın toplantısında bir soru üzerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Antalya’da yaptığı konuşmada, PYD’nin amacının Suriye’de daha fazla toprak alarak Suriye’yi bölmek olduğunu belirtip, “Biz kendilerine (ABD) bu uyarıları da yaptık. Oysa güçleri birleştirsek, onların özel güçleri var, bizim özel güçlerimiz var ama maalesef hem Rusya hem de ABD bir terör örgütünü ortak görüyorlar ve destek veriyorlar. Bizim de zaten tepkimiz bunaydı” ifadesini kullanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLACAĞIZ'

Türkiye'nin bölgede önemli bir partner ve güçlü bir NATO müttefiki olduğuna dikkati çeken Kirby, "Müttefikimiz olan bütün ülkelerle olduğu gibi IŞİD'e karşı mücadelede Türkiye ile işbirliği içinde olmaya devam edeceğiz" dedi.
Kirby, "Türkiye'yle güçlü bir ilişkimiz var. IŞİD sınırlarındaki bir tehlike ve onlar için gerçek bir problem. IŞİD'e karşı verdikleri mücadeleden dolayı memnunuz" yorumunu yaptı.

'İÇİNDE ARAPLAR DA VAR'

Kirby ayrıca, Suriye Demokratik Güçlerinin sadece Kürtlerden oluşmadığının altını çizerek,"İçlerinde farklı birçok yapı olduğu gibi Araplar da var" değerlendirmesinde bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "ABD'yi kınıyorum"
ABD askerlerinin YPG armasıyla görüntülerinin kamuoyuna yansımasının ardından 28 Mayıs'ta Diyarbakır'daki konuşmasında tepki göstermiş ve "ABD'nin YPG'ye vermiş olduğu desteği kınıyorum.'' demişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER