ABD'nin yasağını bu cihaz kaldırdı

ABD'nin Türkiye'den kalkan uçaklara elektronik eşya alınmamasına ilişkin yasağı, bu ülke yetkililerince yarın teyit gözlemi yapılacak "tomografi tabanlı cihaz" sayesinde kalkacak.

ABD'nin yasağını bu cihaz kaldırdı

En ileri teknoloji kullanılarak üretilen, katı, sıvı, tabaka patlayıcıları tespit edebilen ve ABD ile Avrupa havacılık otoriteleri tarafından onaylanan cihaz, elektronik eşyalarda veya tarama yaptığı nesnelerde herhangi bir patlayıcı bulursa otomatik olarak işaretliyor ve alarm veriyor. Tarama yaptığı nesnelerin görüntüsünü 3 boyutlu ekrana yansıtan sistem, operatörlere dokunmatik ekranıyla görüntüyü her türlü çevirme, döndürme, yaklaştırma, belirli nesneleri sıyırma, nesnenin içindeymiş gibi inceleme imkanı sağlıyor.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının kararıyla yurt dışından getirtilerek Atatürk Havalimanı'na yerleştirilen, katı, sıvı, tabaka patlayıcıları tespit etme özelliğine sahip tomografi tabancı cihaz, ABD'nin Türkiye'den gerçekleşen uçuşlarda uyguladığı elektronik eşya yasağının kalkmasını sağlayacak. Atatürk Havalimanı ve Türk Hava Yollarına (THY) yönelik söz konusu yasak, ABD'li yetkililerce yarın cihaza ilişkin teyit gözleminin yapılmasının ardından kalkacak. 
AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, ABD'li L3 Güvenlik Sistemleri Şirketi tarafından dünyada en ileri teknoloji kullanılarak üretilen tomografi tabanlı cihaz, Atatürk Havalimanı'nda test amaçlı olarak kullanılmaya başlandı. Cihaz, havayolu güvenliğini artırırken yolculara da rahatlık sağlayacak. "ClearScan" markasıyla üretilen cihaz, ABD Ulaşım Güvenliği İdaresi ile Avrupa Sivil Havacılık Konferansı tarafından onaylandı. 

SAATTE 500 BAGAJA KADAR TARAMA YAPIYOR

Elektronik cihazların yanı sıra sudaki bomba düzeneğini de tespit edebilen cihaz, ABD'deki havalimanlarının yanı sıra Hollanda'nın Schippol, Singapur'un Changi ve Güney Afrika'nın Johannesburg havalimanlarıyla aynı anda İstanbul Atatürk Havalimanı'nda kullanılacak. Sistemin, kabin bagajlarında sıvı ve elektronik cihazlara ilişkin kısıtlamalar nedeniyle yaşanan zorlukları hafifletmesi bekleniyor. Saatte 500 bagaja kadar tarama yapabilen cihaz, düşük yanlış alarm oranıyla önemli bir ihtiyacı giderecek. 

Sistem, havalimanı kontrol noktası verimliliğini önemli ölçüde artırarak, yüksek çözünürlüklü görüntüleme sayesinde operatörlere hızlı ve güvenli bomba arama olanağı sunacak. Söz konusu cihazlardan tomografi tabanlı olanlar ABD'den İstanbul Atatürk Havalimanı Gümrüğü'ne 14 Mayıs'ta ulaşmış, cihazlara ait İngiltere'de üretilen konveyör sistemleri 2 Haziran'da gelmişti. Montaj ekibi tarafından 6 Haziran'da başlayan kurulum çalışmalarının ardından 30 Haziran'da cihazın test amaçlı kullanımı başlamıştı. ABD'li yetkililerce yarın yapılacak teyit gözleminin ardından doğrudan kullanıma sunulacak cihaz, ABD'ye uçuşlarda Türkiye'ye uygulanan elektronik eşya yasağının kalkmasını sağlayacak. Atatürk Havalimanı ve THY bu cihazın devreye girmesiyle yasağın kalkacağı ilk havalimanı ve ilk havayolu firması olacak.

Cihaz, her türlü bagajda, elektronik cihazlarda veya tarama yaptığı nesnelerde herhangi bir patlayıcı madde bulursa otomatik olarak işaretleyecek ve alarm verecek. Tarama yaptığı nesnelerin görüntüsünü 3 boyutlu ekrana yansıtacak sistem, dokunmatik ekranı vasıtasıyla operatöre görüntüyü her türlü çevirme, döndürme, yaklaştırma, belirli nesneleri sıyırma, nesnenin içindeymiş gibi inceleme imkanı sağlayacak. Diğer x-ray tabanlı "Hi-Scan 60-40 Atix" cihazlarının da 1 ay içinde yurt dışından getirilmesi bekleniyor. Bu cihazın tomografi tabanlılardan en önemli farkının görüntüyü 2 boyutlu vermesi olduğu belirtiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER