'ABD IŞİD'le Savaşıyor Gibi Yapıyor'

Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban, ABD’nin IŞİD’in Palmira’yı ele geçirmesini engellemek için hiçbir şey yapmadığını söyledi

'ABD IŞİD'le Savaşıyor Gibi Yapıyor'
Suriye'de 4 yıldır yarım milyon sivilin katledilmesinde sebep olan Beşşar Esed'in danışmanı Buseyna Şaban, ABDöncülüğündeki koalisyon gerçekten IŞİD’e karşı savaşsaydı, geçen yıl IŞİD’in işgal ettiği ve önceki gün tümüyle kurtarılan antik kent Palmira’nın korunabileceğini belirtti.

'ABD IŞİD'LE SAVAŞIYORMUŞ GİBİ YAPIYOR'

Suriyeli yetkili, Eylül 2014’te Suriye hükümetinden izin almadan ülkede operasyonlara başlayan ABD öncülüğündeki koalisyonun IŞİD’le savaşıyormuş gibi yaptığını ancak teröristlerin toprakları işgal etmesini önlemek için hiçbir şey yapmadığını ifade etti.

“Uydularıyla teröristlerin Palmira’ya yaklaştığını görebilir ve hava saldırısı düzenleyebilirlerdi” diye konuşan Şaban, koalisyonun açıkça terörle mücadelede samimi bir çaba göstermediğini belirtti.

'TERÖRLE MÜCADELE ETMEK İSTEYENLER, SURİYE ORDUSUNU DESTEKLEMELİ'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in teröre karşı geniş kapsamlı uluslararası koalisyon çağrısının Suriye için çok önemli olduğunu belirten Şaban, “Terörle gerçekten mücadele etmek isteyenler Putin’in çağrısına yanıt vermeli ve Rusya, İran ve Hizbullah gibi Suriye Arap Ordusu’nu desteklemeli” ifadelerini kullandı.

'AVRUPA LİDERLERİ, PALMİRA HAKKINDA TEK BİR SÖZ SÖYLEMEDİ'

Rusya lideri Putin'in Esad ile telefonda yaptığı görüşmede Palmira’ya duyduğu sevgiyi ifade etmesine değinen Buseyna Şaban, İngiltere Başbakanı David Cameron ile diğer Avrupa liderlerinin ise UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde olan Palmira’nın kurtarılması konusunda tek bir söz bile söylememesini eleştirdi. Şaban, “Palmira’yı ele geçiren teröristler, Brüksel’de, Paris’te, diğer Avrupa ülkelerinde ve ABD’de terör saldırısı düzenleyen kişiler” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER