ABD ekonomisi sarsılabilir

11 Eylül saldırısının ardından Suudi Arabistan'a açılan dava Kongre tarafından kabul edilince ilk dava Washington'da yapıldı

ABD ekonomisi sarsılabilir
Stephanie Ross DeSimone, Cuma günü Washington'ta mahkemeye sunduğu dava dosyasında, Suudi Krallığı'nın El-Kaide örgütü ve eski lideri Usame bin Ladin'e maddi destek sağladığını iddia etti. Donanma komutanı kocası Patrick Dunn öldüğünde, hamile olduğu kızı adına da açıldı. 11 Eylül saldırılarında kullanılan uçakları kaçıran 19 kişiden 11'i Suudi vatandaşıydı. Üç uçaktan ikisi Dünya Ticaret Merkezi'ni hedef almış, diğer jet ise Pentagon'u hedef almıştı. Suudi Arabistan'ı “ihmal sonucu ölüme sebebiyet verme” ve “duygusal bunalım kaynaklı kasıtlı eylem” suçlamalarıyla dava eden DeSimone, miktarı belirlenmemiş cezai tazminat istiyor.
FRANSA'DAN GÜÇLÜ TEPKİ
Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Romain Nadal, Cuma günü gerçekleştirdiği haftalık basın toplantısında, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinin ABD'de kabul edilen terör yasasının uluslararası yasalara aykırı olduğunu söyledi. Nadal, “Başta ABD olmak üzere, ortaklarıyla teröre karşı savaşan Paris yönetimi bu savaşın ulusal ve uluslararası yasalara saygı çerçevesinde gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyor” dedi.
ABD EKONOMİSİ SARSILACAK

Asıl zararı Washington yönetiminin göreceğini belirten Ankeri, “Yasanın ABD ekonomisine olumsuz etkileri olacak” diye konuştu. Ankeri, bu etkilerin başında doların küresel piyasadaki istikrarsızlığı ve yatırımı tehdit eden yasalar nedeniyle ülkeye güvenin azalmasının geldiğini aktardı. Ankeri, yasanın Suud-ABD ilişkilerini de olumsuz etkileyeceği değerlendirmesinde bulundu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER