AB Liderler Zirvesi Sona Erdi

Brexit'ten sonra yapılan ilk AB Liderler Zirvesi sona erdi

 AB Liderler Zirvesi Sona Erdi

Zirvenin ardından açıklama yapan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, 27 AB ülkesinin liderlerinin birlik halinde devam etmeye kararlı olduğunu söyledi.

'İNGİLİZLERİN GÖREVİ...'

AB Liderler Zirvesi, ilk kez İngiltere olmadan bir araya geldi. Brüksel’deki AB Konseyi binasında buluşan 27 AB üyesi ülkenin liderleri, İngiltere'siz nasıl devam edileceğini ve İngiltere’nin referandum sonucunu kendi aralarında 4 saat değerlendirdi. Zirvenin ardından AB Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ortak basın toplantısı düzenledi.

Tusk, bugün 27 AB liderinin İngiltere’de yapılan AB referandumunun Avrupa için olası sonuçlarını değerlendirdiğini belirterek "Bir konu net. 27 AB ülkesinin liderleri kesinlikle birlik halinde ve beraber devam etmeye kararlı." diye konuştu.

İngiltere, AB’den ayrılma kararını resmi olarak bildirmeden İngiltere’yle ayrılık sonrasına ilişkin hiçbir görüşme yapılmayacağını vurgulayan Tusk, "İngiltere'nin, bizim gelecekte yakın ortağımız olmasını umuyoruz. İngiliz hükümetinin görevi, AB Konseyi'ne çıkacağını resmi olarak bildirmek." dedi.

'İÇ PAZAR ALAKART OLMAYACAK'

AB Komisyonu Başkanı Juncker de toplantının sakin bir şekilde gerçekleştiğine işaret ederek "Birleşik Krallık, resmi olarak AB’den ayrılma kararını bildirmeden müzakere olmayacak." dedi.

"İç piyasamıza girmek isteyen tüm gerekli koşulları istisnasız yerine getirmeli"
AB Komisyonu üyelerine ve AB kurumları genel müdürlerine Birleşik Krallık temsilcileriyle ayrılık sonrası süreçle ilgili görüşmemeleri talimatını verdiğini kaydeden Juncker, "AB'nin iç pazarı alakart olmayacak. Bizim iç piyasamıza girmek isteyen tüm gerekli koşulları istisnasız yerine getirmeli." değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER