AB, Geri Kabul Anlaşmasını İptal Mi Edecek?

Bild'in haberine göre, Türkiye-AB arasında imzalanan geri kabul anlaşmasının iptal edilmesi gündemde

AB, Geri Kabul Anlaşmasını İptal Mi Edecek?

AB liderleri Türkiye ile imzalanan mülteci anlaşmasının iptal edilme ihtimalinde B Planlarının nasıl olması gerektiği yönünde görüşüyorlar. Güvenilir kaynaklara dayanılarak yapılan haberde, ‘Türkiye'nin sınırlarını yeniden mültecilerin Avrupa'ya geçişine açması durumunda Yunan adalarında mülteci kayıt merkezleri kurulmasının düşünüldüğü' belirtiliyor.

Bakanlardan birinin gazeteye verdiği bilgilere göre, mültecilerin kayıtları adalarda yapılacak ve adalara yapılan feribot seferleri kaldırılacak. Mülteciler adalardan ayrılamayacak ve iltica başvurusu ret edilenler ülkelerine geri gönderilecek.

VİZE MUAFİYETİ DURUMDAN ETKİLENİR Mİ?

Haberde devamla Türkiye'ye yapılan mali yardımın kesileceği ve bu paranın Yunanistan'a aktarılacağı da belirtiliyor.

Alman Hristiyan Demokrat Birlik partisi milletvekili ve dış politika sözcüsü Karl-Georg Wellmann, ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uymadığı takdirde anlaşmanın geçersiz olacağını' söyledi. Wellmann aynı gazeteye yaptığı açıklamada, “Her halükarda tedbirli olmak zorundayız. Avrupa Birliği'nin dış sınırları korunmalı, iltica işlemleri anakarada değil, adalarda yapılmalı ve kaçak göçmenler geri gönderilmeli”,dedi.

CUMHURBAŞKANI REDDETTİ

Türk vatandaşlarına Avrupa Birliği ülkeleri için uygulanan vize mecburiyetinin kaldırılmasını öngören ve geri kabul anlaşmasının önemli bir şartını oluşturan terörle mücadele yasasının değiştirilmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ret edilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER