3 Hizbullahlıya Hapis Cezası Verildi

Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) Hizbullah'la ilişkisi tespit edilen 3 Lübnanlının 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi

3 Hizbullahlıya Hapis Cezası Verildi

BAE'de yayın yapan El-İtihad gazetesinde yer alan habere göre, Yüksel Federal Mahkeme, Hizbullah ile ilişkisi tespit edilen 3 Lübnan vatandaşına 6 ay hapis cezası verdi. "Hizbullah için grup oluşturma" suçlaması yöneltilen Suheyl Nayif Garib (62), Esad Kunsuvva (66), Ahmed İbrahim Kunsuvva (30) adlı kişilerin, 6 aylık hapis cezasının ardından sınır dışı edileceği belirtildi.

Öte yandan İran'a istihbarat sağladığı gerekçesiyle, Cassim Muhammed Ramazan el-Beluşi isimli BAE vatandaşının da 3 yıl hapse mahkum edildiği kaydedildi.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) 2 Mart'ta yaptığı yazılı açıklamayla Lübnan merkezli Şii grup Hizbullah'ı, tüm yöneticileri, ona bağlı ve ondan doğan örgütlerle beraber "terör örgütü" ilan etmişti.

Arap Birliği de 11 Mart'ta düzenlenen 145'inci Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Hizbullah'ı terör örgütü ilan etti. Neredeyse oy birliğiyle alınan karara, Irak, Cezayir ve Lübnan ise çekince koymuştu.

Tüm bu gelişmelerin ardından, Suudi Arabistan, vatandaşlarına Lübnan'a güvenlik gerekçesiyle gitmemeleri konusunda uyarıda bulunurken, KİK üyesi diğer Arap ülkeleri de Lübnan'a gidecek vatandaşlarına benzer uyarıları yapmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER