10 senenin en düşük seviyesi

ABD'nin Filistin yönetimine yaptığı ekonomik yardımları, Donald Trump’ın başkanlığının ilk yılında son 10 senenin en düşük seviyesine geriledi.

10 senenin en düşük seviyesi

ABD'nin Filistin'e ekonomik yardımları, Başkan Trump yönetiminin ilk yılında son 10 senenin en düşük seviyesine geriledi.

ABD’nin Kudüs’ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararının ardından yükselen gerilim, ABD Başkanı Trump’ın yeni yılın ilk gününde Filistin yönetimini hedef almasıyla yeniden tırmandı.

TEHDİT ETMİŞTİ

Trump, göreve geldiğinden bu yana İsrail lehine adımlar atmasının ardından barış müzakerelerine katılmama kararı alan Filistin yönetimini, ekonomik yardımları kesmekle tehdit etmişti.

GÜNDEME GELDİ

ABD’nin 18,5 trilyon dolar civarındaki gayrisafi yurt içi hasılasının yanında çok cüzi kalan finansal yardımların “siyasi şantaj” olarak kullanıldığı eleştirilerine neden olan bu açıklama, ülkenin Filistin yönetimine ne kadar yardım yaptığı sorusunu da gündeme getirdi.

EN DÜŞÜĞÜ

ABD'nin Filistin’e yardımı, ABD Başkanı Donald Trump'ın ilk görev yılında 285 milyon dolara geriledi. Bu, 2016 yılına göre yüzde 32 azalışa işaret ederken Filistin bakımından son 10 yılın en düşük yardım seviyesi olarak kayıtlara geçti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER