CHP, SAMSUN'U NEDEN İYİ PARTİ'YE BIRAKTI?

CHP'nin İYİ Parti ile yaptığı ittifakta bilindiği gibi, Samsun'da Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı, İYİ Parti'ye bırakıldı.

Şimdi İYİ Parti, Samsun Büyükşehir'de kimi aday göstereceğine ilişkin yoğun bir çalışma içerisinde.

En güçlü aday ise CHP eski Samsun Milletvekili Hayati Tekin.

Tekin bilindiği gibi DSP döneminde Kutlukent Belediye Başkanı, CHP'den de Tekkeköy Belediye Başkanı olarak uzun yıllar yerel yönetimlerde görev yaptı.

Ardından da 2014'teki genel seçimlerde Samsun Milletvekili olarak meclise yine CHP'den girdi.

Öteden beri CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile yıldızı barışmayan Hayati Tekin, "Atatürk mezardan çıksa bunları sopayla kovalardı" deyince de Baykal döneminde CHP'den ihraç edilmişti.

O süreçte Baykal'a rakip çıkan Mustafa Sarıgül'ün Yeni Demokrasi Hareketi çalışmalarına da destek veren Tekin'in yeniden CHP'ye dönüşü ise Kemal Kılıçdaroğlu ile oldu ama Tekin ve Kılıçdaroğlu'nun arası da Baykal ile olduğundan farklı olmadı.

Hayati Tekin bu kez Genel Başkanlık yarışında Kılıçdaroğlu'nun karşısına çıkan Muharrem İnce'ye destek verdi. Hatta Muharrem İnce'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterildiği 24 Haziran seçimleri öncesindeki Samsun mitinginde İnce'yi havaalanında karşıladı, birlikte zeybek bile oynadılar.

Sonuç olarak Tekin, 24 Haziran'da CHP'de Samsun'dan milletvekili adayı gösterilmedi. İkinci sırada aday gösterilen Neslihan Hancıoğlu Ankara'ya gitti.

Gelinen noktada CHP, 31 Mart yerel seçimlerinde Samsun'da Büyükşehir'den aday çıkarmadı.

Oysa ki Hayati Tekin belediye başkanlığı tecrübesinin yanında, milletvekili olması ve sağdan oy alabilecek ender CHP'lilerden birisi olmasına rağmen, Kılıçdaroğlu Tekin'i aday göstermeyi düşünmedi ve Samsun'u İYİ Parti'ye bıraktı.

Aslında Samsun'daki CHP örgütlerini de İnce'ye verdikleri destekten dolayı bir nevi cezalandırmış oldu.

Çünkü CHP'nin 36. Olağan Kurultayı'nda Muharrem İnce'ye en çok oy veren illerin başında Samsun'un yanı sıra Manisa, Sakarya, Denizli, Konya, Balıkesir, Gaziantep, Trabzon, Kocaeli ve Kayseri yer alıyordu.

Ne ilginç ki, bu illerin tamamı 31 Mart yerel seçimlerinde ittifak kapsamında İYİ Parti'ye bırakıldı.

Öyle görünüyor ki Kılıçdaroğlu 36. Olağan Kurultay'ında kendisine destek vermeyen illerdeki tüm CHP örgütlerinin üstünü çizmiş durumda.

Zaten Muharrem İnce destekçilerinin çoğunlukta olduğu il örgütlerinde tasfiyeler ve disipline verilmeler yaşanmıştı.

Şimdi Hayati Tekin çok büyük bir ihtimalle 31 Mart'ta gerçekleşecek yerel seçimlerde, İYİ Parti'nin Büyükşehir adayı olarak sandığa girecek.

Dindar kimliğinin yanında Atatürkçülüğü ile de bilinen Hayati Tekin, kendisine destek vermeleri için bugünlerde CHP örgütlerinin nabzını tutmaya ve destek istemeye devam ediyor.

Kılıçdaroğlu'nun üstünü çizdiği Hayati Tekin, CHP örgütlerinden destek istiyor.

CHP örgütleri de Kılıçdaroğlu'na rağmen Hayati Tekin'e tam destek veriyorlar.

Olması gereken de zaten buydu.

Hatalı davranan Kılıçdaroğlu’ydu, bakalım kazanan Hayati Tekin olacak mı?

YORUM EKLE