BORCUMUZU BORÇLA KAPATIYORUZ

Ekonomik verilere rağmen hükümet yetkililerinin pembe tablolar çizmesi anlaşılabilir değildir.

Enflasyonu düşük tutmak için enflasyon sepetinde yer alan gıda maddelerinin dahi piyasalarda gerçek fiyatlar olmadığı iddia ediliyor.

Örneğin nohut enflasyon sepetinde 8 TL olarak belirtilmiş, oysa piyasada 12-16 TL arasında bir fiyatla satılmaktadır.

Vatandaş tencereyi kaynatacak sebze, patates, soğan bulamazken ekmek adedini artırarak öğün geçirmekte ama hükümet yetkililerine göre her öğün sonrasında kürdan kullanarak dişleri arasındaki et parçalarını temizlemektedir.

TBMM’de çorbayı 1 TL, etli yemeği 5 TL’ye yiyen milletvekilleri, meclis lokantalarını halka açmış olsalar kendileri oturmaya sandalye bulamayacaktır.

Samsun’un ekonomik profiline ilişkin her gün bu köşemizde sorunları dile getirerek çözümün iki ovamızın rantabl hale getirilmesi ile çözümlenebileceğini ifade etmekteyiz.

Kentimize TBMM’de maaş almaktan başka hiçbir katkısı olmayan vekillerimiz bu konuda ve kentimizin ekonomik sorunları hakkında zaten mecliste de bir fonksiyonları olmadığından bir arayış içine girmemekteler ve işadamlarını aktif hale getirmeye dahi gayret sarf etmemektedirler.

Türkiye’de ekonomik anlamda kötü bir rekorun sahibi olduğumuz gerçeği rakamlarla sabittir.

En fazla kepenk kapatan bir il olmak gibi bir moda girmenin nedenlerini alt alta sıralayacak olur isek siyasilerimizi 1. sıraya koymak gerekecektir.

Gerçi onların da TBMM normal bir bürokrattan farkı olmadığı malumdur.

Mevcut sistem ne yazık ki siyasilerimizi bu çerçeveye sokmuştur.

Borcun borçla kapatıldığı bir dönemde bulunmaktayız.

Faturanın devletin bir bürokratına çıkarılarak bazı hesap oyunları ile milli gelirin 9000 dolar seviyelerine çıktığı şeklinde bir algı yaratılmaya çalışılmaktadır.

Oysa vatandaşın cebine giren para reel olarak her geçen gün erimektedir.

Esnaf çektiği krediyi yine yeni kredi çekerek kapatmaya çalışmaktadır.

Devletimiz de ne yazık ki aynı 450 milyar dolar sınırını da aşan borçlarımızı yeni borçlar ile kapatmaya çalışmaktadır.

160 milyar dolarlık faiz yükü ile karşı karşıya kalmamızın izahı Maliye Bakanımızın çizdiği pembe tablo ile hiç bağdaşmadığı ortadadır.

YORUM EKLE