BİR TRANSFER ANISI…

Hiç unutmam 90’lı yılların başında Beşiktaş Kulübü, sezon başı kadrosunu güçlendirmek için Polonya asıllı Zeyer isimli bir forveti transfer etmek istiyordu.

O dönem rahmetli Süleyman Seba ve yönetimi öncelikle futbolcuyla ilgili henüz araştırma safhasındayken yönetimde görev alan üyelerden benim de TRT’den yakın arkadaşım ünlü haber spikeri Orhan Ertanhan, bu konuda benden özellikle bu futbolcunun video görüntüsünün olup olmadığı konusunda yardım istedi.

O zamanlar ülkede ne video sistemi var ne de internet…

Ben de o zamanlar TRT Ankara Spor Servisi’nde olduğum için birçok yerli-yabancı futbolcunun eski maçlardan görüntüleri elimizdeki arşivden bulma imkanım var.

Söz konusu Polonyalı Zeyer de zaten kendi ulusal futbol takımında zaman zaman forma giyen bir futbolcuymuş.

Ben de buradan yola çıkarak yaptığım arşiv araştırması sonucu elimdeki son Polonya Ulusal Futbol Takımı2nın oynadığı maçlardan birkaç özet görüntü buldum.

Derken sevgili Orhan Ertanhan da yanımda video kasetlerini birlikte taramaya başladık. Kısa bir süre sonrada Zeyer’in bir maçını bulduk.

Ancak söz konusu futbolcunun ismi yani Zeyer biraz değişik yazıyordu.

Zira Polonya’da lehçe konuşulup kiril alfabesi kullanıldığı için böyle olduğunu düşündük.

Lafı uzatmadan Orhan Ertanhan’la birlikte videodan gördüğümüz kadarıyla sağ kenar oyuncusu olan Zeyer, topla her buluşmasında bize çok iyi bir futbolcu izlenimi verdi…

Sonuç olarak Orhan Ertanhan bu durumu Beşiktaş yönetimine rapor ederek, Polonyalı futbolcunun transferinde büyük rol oynadı.

Zaten 10 gün sonrada sonra da lig maçları başladı.

Ancak Polonyalı Zeyer çok kötü oynuyordu.

Hatta artık tribünlerden tepkiler öylesine artmıştı ki son maçlarında yedek kulübesinde oturtturulmaya başlamıştı.

Bu durum beni çok şaşırtmış ve öylesine aklıma takılmıştı ki bu kez derinlemesine yaptığım araştırmada bizim video görüntüsünden ‘Zeyer’ diye okuduğumuz isim aslında ‘Ziober’ yani başka bir futbolcuymuş.

Anlayacağınız Beşiktaş’a yanlış futbolcu aldırmışız.

Bu da benim bir meslekteki bir transfer anım arkadaşlar…

YORUM EKLE