BEŞİNCİ İLÇE İLKADIM MI?

AK Parti ile MHP, Cumhur İttifakı'nda en fazla sorun yaşanan iki şehirden birisi olan Samsun'da nihayet anlaştı.

Zaten bilinenden başlarsak; Samsun Büyükşehir'de MHP'nin; AK Parti'nin Büyükşehir adayı Mustafa Demir'i destekleyeceği ve aday çıkarmayacağı kesinleşti.

Asıl merakla beklenen ilçelerde nasıl bir ittifaka gidileceğiydi ki en fazla sıkıntı yaratan da seçmen sayısının en yüksek olduğu ve MHP'nin de ciddi bir iddia ortaya koyduğu İlkadım'dı.

İlkadım yüzünden görüşmeler uzadıkça uzamış, en sonunda da AK Parti'nin eski İl Başkanı Hakan Karaduman ve MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta arasında 'ilçe paylaşımı' üzerinden yaşanan polemik, Cumhur İttifakı'nda büyük bir sarsıntıyı su yüzüne çıkarmıştı.

Sonuç olarak da İl Başkanları Hakan Karaduman ve Taner Tekin görevden alınırken, Erhan Usta ise kesin ihraç istemiyle disipline sevk edilmişti. Disiplinlik olan Usta, partisinden ihraç edilmemek için savunmasını yaptı şimdi ise kararı bekliyor.

İşte böylesine bir gerginliğe neden olan ilçe paylaşımları da önceki akşam itibariyle nihayet sona erdi.

Kulislere düşen ilk bilgiler iki ilçenin Samsun'a bırakılacağı yönündeydi ancak MHP'den gelen aralarında İlkadım'ın da bulunduğu 7 ilçeye ilişkin ısrarlı talepler üzerine yeniden değerlendirme yapıldı ve 4, ‘ya da 5’ ilçenin MHP'ye bırakılması konusunda anlaşma sağlandı.

Peki bu ilçeler hangileri?

Doğrusu şu anda bu ilçelerin hangileri olduğunu ne AK Parti ne de MHP İl Başkanının bile bildiğini sanmıyorum.

Dün aradığım üst düzey bir parti yöneticisi de bu konuda kendilerine hiçbir şekilde bilgi verilmediğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Samsun'a geleceği 19 Ocak'a kadar da hiçbir sızmanın olmayacağını söyledi.

Yani Samsun’da hangi ilçelerin MHP'ye bırakıldığı adeta bir devlet sırrı gibi saklanıyor.

Bilinen tek şey, MHP'nin Büyükşehir'de aday çıkarmayacağı, Mustafa Demir'i destekleyeceği.

AK Parti'nin MHP'ye bırakabileceği ilçeler hangileri olabilir diye biraz kafa yorarsak, ilk iki sırada Asarcık ve Alaçam yer alıyor.

Çünkü Asarcık zaten şu anda MHP'li bir belediye başkanı tarafından yönetiliyor, Alaçam'da ise MHP'nin adayı İlyas Acar da açıklanmış durumda.

Geride kalan 2 ya da 3 ilçe hangileri olabilir diye baktığımızda ise ilk aklıma Eskişehir örneği geliyor.  Çünkü Eskişehir'de bildiğim kadarıyla MHP'nin hiç belediye başkanı yok ama AK Parti, 2 ilçeyi MHP’ye bırakarak jest yaptı. Bu iki ilçenin ise toplam nüfusu 20 bini geçmiyor.

Bu nedenle Samsun'da da yine nüfus olarak küçük ilçelerin MHP'ye bırakılmış olabileceğini tahmin ediyorum.

Bunun için aklıma gelenler ise iç bölgelerdeki Kavak ve Ladik.

Dört ilçeye,  'ya da beş ilçe' diye eklenmesini anlamlı bulduğum için de çok düşük bir ihtimal de olsa 5'inci ilçenin ise merkez ilçelerden birisi olabileceğini düşünüyorum.

5’inci ilçe tahminlerim ise İlkadım ya da Canik. Canik olması bana daha yakın görünüyor.

İlkadım olamaz mı?

Elbette olabilir. Çünkü Samsun ittifakta çok fazla öne çıktı ve görevden almalarla en fazla dikkatlerin toplandığı il olduğu için MHP camiasının gönlünün alınması ve tepkilerin susturulması için İlkadım’ın MHP'ye verilmiş olma ihtimali de yüksek.

Her iki liderin de 'Cumhur İttifakı'na verdiği önemi göstermesi bakımından da İlkadım'dan vazgeçilmesi, MHP'lilerin gönlünü alacak doğru bir strateji olacaktır.

Elbette bunların hepsi tahmin.

Son sözü 19 Ocak'ta Samsun'a gelecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan söyleyecek.

YORUM EKLE