ZEHİR YUVASI DEŞİFRE EDİLDİ

Samsun Valisi Osman Kaymak, sokaklarda uyuşturucu satan, torbacıları yöneten kişilerin İstanbul’daki bağlantıları aracılığıyla Samsun’da uyuşturucu imalathanesi kurmaya çalıştıklarının tespit edildiğini söyledi. Kaymak, “Yapılan operasyonlar neticesi hem şüpheliler yakalandı hem de yüklü miktarda uyuşturucu maddeler piyasaya sürülmeden ele geçirildi” dedi

ZEHİR YUVASI DEŞİFRE EDİLDİ

Vali Osman Kaymak, Samsun’da zehir tacirlerine yönelik operasyonların aralıksız devam ettiğini söyledi. Kaymak, Samsun’da yapılan sokak operasyonlarında arka plandaki kişilerin tespit edildiğini söyledi ve Samsun’a ‘uyuşturucu imalathanesi’ kurmak istedikleri belirlenen şahısların yakalandığını açıkladı.

SAMSUN’A İSTANBUL’DAN GETİRİLİYOR

Vali Kaymak, Samsun’da uyuşturucuyla mücadele kapsamında yapılan çalışmalarda 2017 ve 2018 yılı verilerini Gazete Gerçek’e açıkladı. Samsun'da yoğun olarak sentetik uyuşturucuların piyasaya sürüldüğünü ifade eden Kaymak, “Samsun'da yapılan sokak çalışmalarında sentetik kannabinoid ve ecstasy yakalamalarının yoğunlukta olduğu tespit edildi. Planlı operasyon çalışmaları ve münferit takip çalışmaları sonucu yapılan yakalamalarda, sentetik uyuşturucuların İstanbul'dan Samsun'a getirilerek, piyasaya sürülmeye çalışıldığı tespit edildi” dedi.

BARONLAR TESPİT EDİLDİ

2015 yılsonu ve 2016 yılında iki ayrı operasyonda yine İstanbul'dan yüklüce getirilen FUBİNACA (sentetik kannabinoid, piyasada bonzai olarak satılıyor) ve uyuşturucu yapımında kullanılan kimyasalların ele geçirildiğini ifade eden Kaymak, “Yapılan soruşturmalarda sokak satıcılarını yöneten arka plandaki şüpheliler tespit edildi ve bu şahısların İstanbul'daki bağlantıları aracılığıyla Samsun'da uyuşturucu imalathanesi kurmaya çalıştıkları tespit edildi.  Yapılan operasyonlar neticesi bu suç grupları deşifre edilerek, hem şüpheliler yakalandı hem de yüklü miktarda uyuşturucu maddeler piyasaya sürülmeden ele geçirildi” bilgisini verdi.

EN FAZLA OPERASYONU SAMSUN POLİSİ YAPIYOR

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nca yayınlanan 2017 yılı verilerine göre; sentetik kannabinoid yakalama miktarlarının 100 bin nüfusa düşen miktarında Samsun, 2154 gram ile en çok yakalama yapan iller arasında 2. sırada yer aldı. Samsun, sentetik kannaboid maddesi yakalamalarında, il polis bölgesi nüfusuna oranla 100 bin nüfusa düşen sayılara bakıldığında da en çok operasyon yapan 4. il ve en çok şüpheli yakalayan 2. il oldu. Samsun ecstasy hap yakalama miktarlarının 100 bin nüfusa düşen miktarında ise 3 bin 669 adet ile en çok yakalama yapan iller arasında 7. sırada yer aldı. Samsun ecstasy hap yakalamalarında ise il polis bölgesi nüfusuna oranla 100 bin nüfusa düşen sayılara bakıldığında en çok operasyon yapan 19. il ve en çok şüpheli yakalayan 5. il oldu.

SATICILAR YAKIN MARKAJDA

Samsun, Uyuşturucu Madde Ticareti (TCK 188) suçundan yakalananların en fazla olduğu iller arasında da yer alıyor. Vali Osman Kaymak’ın aktardığı bilgiye göre; Samsun toplam 510 şüpheli ile zehir tacirleriyle mücadelede nüfusa oranla 4. sırada yer aldı.

ÜÇ AYDA 844 KİŞİ YAKALANDI

Yine Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nca yayınlanan 2018 yılı ilk üç aylık verilere göre; Samsun, uyuşturucu olaylarında toplam 844 şüpheli yakalaması ile 12'nci sırada yer aldı. Uyuşturucu Madde Ticareti (TCK 188) suçundan yakalanan toplam 332 şüpheli ile arz ile mücadelede nüfusa oranla 2. sırada yer aldı.

Gazete Gerçek

Erkan Kaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER