YAZIK!

Samsun’da, bir kuyumcuda yaşanan hırsızlık olayı ‘Bu kadarına da pes’ dedirtti. Bir çift, gruplarına dahil ettikleri 8 ve 10 yaşlarında oldukları tahmin edilen iki çocuğa talimat yoluyla hırsızlık yaptırdı

YAZIK!

Olay, Samsun’un İlkadım İlçesi Kale Mahallesi Mecidiye Caddesi üzerinde yer alan bir kuyumcu dükkanında meydana geldi. Bir çift, 8 ve diğeri 10 yaşında olduğu tahmin edilen iki çocuğu da yanlarına alarak, işletmedeki özel bölüme gelerek satıcıya alyans yüzük bakmak istediklerini söyledi. Kutulardaki yüzükleri inceleyen çifte, bu esnada çocuklar da eşlik etti.

KADIN TALİMAT VERDİ, KÜÇÜK ÇOCUK ÇALDI

Henüz kimliği tespit edilemeyen kadının talimatlarına uyan çocuklardan biri, satıcı pazarlamasını yaparken yüzüklere yöneldi. Kadın ile organize hareket eden çocuk, defalarca denemenin ardından satıcının dalgın bir anını yakalayarak, alyans yüzünü sonunda almayı başardı ve cebine koydu. Hemen ardından ise kadının çocuğa sessiz bir şekilde ‘Aldın mı?’ diye soru sorması, hırsızlık olayını an an kaydeden güvenlik kameralarına yansıdı.

'ZİNCİRLEME GELEN SOSYAL BİR PROBLEM’

Hırsızlık olayına ilişkin açıklama yapan Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, “Burada asıl olay şudur; acaba bu çocukların bu velilerin yanında kalması uygun mu? Bu çocuklar, bu velilerin yanında nasıl yetişebilir? Maalesef, kamu vicdanını sızlatan bir hırsızlık olayına şahit olduk. Çocukların alet edilmesi ve araç olarak kullanılması hem bizim hem de kamu vicdanını yaralıyor. Belki çocukları da polise teslim ederek bu ebeveynlerin çocukların bakımını da üstlenmesi ile ilgili olarak kamu otoritesinin bir karar vermesini istemek gerekir. Çünkü çocuklar bu ailelerin yanına maalesef birer hırsızlık mesleğine sahip yetişkinler olacak ve hırsızlığı meslek olarak yapacaklar. Bu da, ileriki zamanlarda çocukların önce travma geçirmesine ve toplumda olumsuzlukların yaşanmasına neden olacaktır.  Bu ortamda yetişen çocuk vatanı, milletine ve ailesine ne kadar hizmet edebilir? Ne kadar sağlık toplum yetişmesine katkıda bulunabilir? Bu çocuğun da bir ailesi olacaktır. Bu Türkiye’de zincirleme gelen sosyal bir problemdir” diye konuştu.

‘NE YAPTIKLARININ FARKINDA BİLE DEĞİLLER’

Başkan Salih Özman, “Bizim kuyumcu esnafı olarak, rastladığımız ve muhatap olduğumuz maalesef art niyetli olan ve hırsızlık yapan insanların çocukları ve hatta kendi çocuklarını bu hırsızlık eylemine iştirak ettirmeleridir. Bu son derece üzücü bir olaydır. Bu masumane çocuklar muhakkak ki, yaptıklarının farkında bile değil, çünkü o kadar küçük yaştaki çocuklarla karşılaşıyoruz ki… Sadece ebeveynlerin söylediklerini yapıyor ve onların direktiflerine uyuyor. Ama maalesef küçük yaşta tabirimi maruz görün; çekirdekten hırsız yetişiyorlar. Bu da bizleri son derece üzüyor” şeklinde konuştu.

‘TABİRİ CAİZSE GÖZÜMÜZ AÇILDI’

“Şimdi bu çocukları polise de teslim etseniz; ne kadar faydalı olacaktır?” diye soran Salih Özman, şöyle devam etti: "Maalesef çoğunun sabıkası olmadığı için emniyetteki sorgusunun ardından serbest bırakılıyor, siciline de kayıt geçmiyor. Sicile kayıt geçmeyince, ebeveynler bu çocukları yetiştirmeye devam ediyor gibi toplumsal problemler peşi peşine geliyor. Biz artık kamu vicdanının sızlattığının ötesine geçemiyoruz. Bir de kendi ürünümüzü çaldırmamaya gayret ediyoruz, çok sık rastlıyoruz çünkü… Tabiri caizse, gözümüz açıldı. Kimseye çocuk, kadın ve aile diye bakmıyoruz; kendi ürünümüzü korumak yönünde dikkatli oluyoruz.”

KUYUMCU ESNAFINA TEYAKKUZ ÇAĞRISI

Son olarak ise meslektaşlarına seslenen Başkan Özman, hırsızlık vakalarına karşı son derece dikkatli ve teyakkuz halinde olmaları gerektiğini söyledi.

EMNİYET HER YERDE ONLARI ARIYOR

Güvenlik kamerası görüntülerini emniyet güçlerine teslim eden işletme sahibi ise şahıslardan şikayet oldu. Emniyet güçleri, her yerde hırsızlık olayına karışan şahısları arıyor. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER