Bekçi düdüğü hırsızları korkuttu

Bekçilerin yeniden göreve başlaması ve şehirlerde alınan güvenlik tedbirleri meyvesini verdi. Samsun'da da hırsızlık, yankesicilik, oto hırsızlığı, yağma, kapkaç gibi mal varlığına karşı yoğun işlenen asayiş suçlarında bu yılın 11 ayında yüzde 25,6'lik düşüş yaşandı

Bekçi düdüğü hırsızları korkuttu

Asayiş politikalarının uygulanması, şehirlerde çarşı ve mahalle bekçilerinin göreve başlaması, sokakta polisin ve jandarmanın görünürlüğünün artması ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın kıyı kesimlerinde denetimini artırması, ülke genelinde uygulanan eş zamanlı Güven-Huzur uygulamaları malvarlığına karşı işlenen tüm suçları ciddi oranda azalttı. Samsun'da da mal varlığına karşı işlenen suçlarda bu yılın 11 ayında yüzde 25,6'lik düşüş yaşandı. Olayların aydınlatılma oranı da yüzde 6,6 artış göstererek yüzde 45'e ulaştı. Bu yıl mal varlığına karşı işlenen tüm olayların yüzde 45'i aydınlatıldı.

EVDEN HIRSIZLIK YÜZDE 28,2 AZALDI

Geçen yılın 11 aylık dönemine göre, bu yıl mal varlığına karşı işlenen suçlardan en dikkat çeken suç türlerinde ciddi bir azalma görüldü. Buna göre;

Oto hırsızlığı yüzde 35,6

Otodan hırsızlık yüzde 33,8

İkametten hırsızlık yüzde 28,2

İşyerinden hırsızlık yüzde 25,8

Yankesicilik yüzde 24,3

Bisiklet ve motosiklet hırsızlığı yüzde 22,9

Kapkaç yüzde 22,8

Yağma (gasp) yüzde 11,6

Dolandırıcılık yüzde 6,7 oranında düşüş yaşandı

OLAY SAYISI YÜZDE 30 AZALDI

Alınan tüm güvenlik önlemleri,  evden hırsızlık günlük olay sayısını da azalttı. Buna göre; 2017 yılında ülke genelinde günlük toplam 262 evden hırsızlık olayı meydana gelirken, 2018’de bu sayı 183’e düşerek yüzde 30’luk bir azalma gösterdi.

İKİ BEKÇİ AYIN POLİSİ SEÇİLDİ

Samsun'un Bafra ilçesinde 16 Ağustos'ta meydana gelen olayda, bir hırsız ATM'den para çeken bir kişinin cebinden bin lira parasını çalıp olay yerinden kaçmak istemiş, bu sırada tesadüfen olay yerinden geçen çarşı ve mahalle bekçileri Samet Eroğlu ile Sinan Şentürk, kaçan hırsızı kovalama sonucu yakalamıştı.

ÖZVERİLERİ ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Olayı gerçekleştiren şahsın yakalanmasında mesai mevhumu gözetmeksizin görev bilinci ile hareket etmesi, duyarlı, dikkatli ve özverili bir şekilde çalışmaları ve mesai arkadaşlarına örnek teşkil ettiklerinden, halkın emniyete olan güven duygusunun güçlenmesine katkıda bulunduğundan dolayı 2 bekçi Samsun Emniyet Müdürü Vedat Yavuz tarafından Samsun'da ‘2018 Yılı Ağustos Ayının Polisi’ seçilmişlerdi.

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER