31 MART'IN OYUN KURUCUSU MHP

31 Mart yerel seçimlerine 3 ay zaman kala; Samsun'da AK Parti'nin Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, CHP'nin Bafra, Vezirköprü, Alaçam ve Çarşamba ile MHP'nin Alaçam Belediye Başkan adayı dışında halen belediye başkan adaylarının birçoğu belirlenmemiş durumda.

Bütün partiler Türkiye genelinde olduğu gibi Samsun'da da adeta stratejik hamleler yapabilmek için birbirlerinin yapacakları hamleleri ve çıkaracakları adayları bekliyorlar.

Bu noktada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli, CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu'nun ise İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve diğer partilerle yapacakları ittifak görüşmeleri de henüz sonuçlanmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Lideri Bahçeli'nin yapacağı son ittifak görüşmesi ise neredeyse eli kulağında.

Önce iki genel başkan yardımcısının görüşmelerinin nihayetlenmesi gerekiyor. Bu görüşmeler nihayetlenmeden bunların genel başkanlara sunulması mümkün değil.

10 Aralık'a kadar bu görüşmelerin tamamlanması bekleniyor. Çünkü 10-22 Aralık arasında TBMM'de bütçe görüşmeleri başlayacak. Ve bütün partiler bütçeye odaklanacaklar.

AK Parti 19 Şubat'ta kampanya lansmanını gerçekleştirecek ve seçim kampanyasını başlatacak. Diğer partilerin de bu tarihlerde kampanyalarına başlayacakları kesin. AK Parti'nin mitingleri ise şubatın son haftası başlayacak. Martın son haftasına kadar devam edecek. 

Halen Samsun'da en çok merak edilen konu, AK Parti ile MHP arasındaki ittifak görüşmelerine Samsun'un dahil edilip edilmeyeceği. Özellikle de ilçelerde ittifak konusu aday adayları tarafından merakla bekleniyor.

Yine ittifakın durumuna göre MHP'de Samsun Büyükşehir Adayını açıklayacak.

Bu arada kulislerde konuşulanlara göre MHP'de 4 ilçede adaylar netleşmiş durumda. İttifak ya da olağanüstü bir durum olmazsa, MHP'nin en iddialı olduğu ilçelerden İlkadım’da Necattin Demirtaş ismi kesin gibi. Demirtaş’ın il başkanı Taner Tekin ile belediye meclis üyesi adayları listesini bile konuştuğu söyleniyor.

Atakum’da ise Uğur Okulları Samsun Genel Müdürü eğitimci Davut Numanoğlu ismi üzerinde anlaşma sağlanmış görünüyor. Taflanlı olan ve uzun yıllar bürokratlık yapan Davut Numanoğlu bir aday gibi seçim çalışmalarını özellikle kırsaldan başlayarak sürdürüyor. Seçimin sürpriz ismi de bu olur. AK Parti’nin güçlü olduğu Taflan, Çatalçam ve Altınkum gibi beldeler üzerine çalışan Numanoğlu, seçimi kazanacağını iddia ediyor.

MHP Canik’te seçimlere eski il başkanı Abdullah Karapıçak ile girecek. Canik Belediye Başkanı Osman Genç, 3 dönem kuralına takıldığı için aday gösterilmeyecek. Canik’te öne çıkan aday adayı İbrahim Sandıkçı.

Tekkeköy’de ise MHP’nin adayı Ahmet Önder. Geçmişte Gazi Belediyesi’nde özel kalem müdürlüğü yapan mübadil kökenli Ahmet Önder seçimi alır ya da alamaz bilinmez ama oylarını artıracağı kesin. Çünkü her ne kadar İYİ Parti CHP ile ittifak yapmış olsa bile Ahmet Önder o bölgeden de çok oy alacak görünüyor.

Kim ne dersin 31 Mart yerel seçimlerinin ana oyun kurucusunun MHP olduğu kesin. MHP'nin AK Parti ile birlikte yapacağı ittifak ya da ittifak yapmama durumu, ilçelerde CHP'nin ve İyi Parti'nin durumunu da büyük ölçüde belirleyecek.

MHP bu seçimde kaç belediye kazanacağını şimdiden kestirmek zor ancak  birçok yerde oyunu yükselteceği açıkça görülüyor.

YORUM EKLE