YEDAŞ'ta ‘mobil arıza’ dönemi
Yerel 24 Ekim 2016 Pazartesi 09

YEDAŞ'ta ‘mobil arıza’ dönemi

EPDK elektrik dağıtım şirketleriyle görevli tedarik şirketlerinin çağrı merkezi hizmet kalitesi standartlarını yeniden belirledi. Samsun'a elektrik arzını sağlayan YEDAŞ, olası arızalara anında ve kısa sürede çözüm sağlanması amacıyla 'YEDAŞ 186 Mobil' uygulamasını başlattı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından hazılanan Elektrik Dağıtım Şirketleri ile Görevli Tedarik Şirketleri Çağrı Merkezi Hizmet Kalitesi Standartlarına İlişkin Usul ve Esaslar Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeyle elektriğin yeterli, kaliteli ve sürekli bir şekilde tüketicilerin kullanımına sunulması için elektrik dağıtım şirketleriyle görevli tedarik şirketlerinin çağrı merkezi hizmet kalitesi standartlarına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

BAŞARAMAYAN CEZA ÖDEYECEK

Elektrik dağıtım şirketleri ile görevli tedarik şirketlerinin çağrı merkezleri, sesli yanıt sisteminde sorunun anlatamayan aboneyi en geç iki dakika içinde gerçek kişi bir operatöre bağlayacak. Operatörle sesli görüşmeye yönlendirilenlerden yüzde kaçının 20 saniye içinde bu görüşmeyi yapabildiği de bir başka başarı kriteri. Çağrı merkezinde başarıyı yakalayan şirketler ödüllendirilecek, başaramayan maliyete katlanacak.

HER BAŞVURUYA BİR NUMARA

Buna göre elektrik dağıtım şirketleri ile görevli tedarik şirketlerinin çağrı merkezlerinin ana ve alt menü yapıları, çağrı merkezine bağlanan kişinin en fazla 45 saniye içinde operatöre bağlanmasını sağlayacak şekilde dizayn edilmesi şart. Sesli yanıt sisteminde iki dakika içerisinde herhangi bir işleme ulaşamayan kişiler otomatik olarak operatöre yönlendirilecek. Söz konusu asgari sürelerin hesaplanmasında, bu bölümlerde yapılan reklamlar, duyurular ve bilgilendirmeler için geçen süreler de dahil ediliyor.

KAYITLAR DEĞİŞTİRİLEMEYECEK

Çağrı merkezi sisteminde kayıt altına alınan işlemlere ait ve raporlamalara esas veri ve bilgiler, değiştirilemeyecek formatta saklanacak. Dağıtım ve görevli tedarik şirketleri, çağrı merkezlerinin tüm işlem ve kayıtları ve ses kayıtlarıyla çağrı merkezi sisteminin işleyişini etkileyen değişiklikleri, anons değişiklikleri vb işlemlere ilişkin kayıtları bir yıl çağrı merkezi sisteminde doğrudan erişilebilir biçinde ve ilave olarak beş yıl da yedekleme ünitelerinde saklamak zorundalar.

ALO 186 MOBİL ARIZA ARTIK MOBİL

YEDAŞ Genel Müdürü Rıdvan Aktürk gazetemize yaptığı açıklamada, Samsun merkezden daha çok kırsal bölgelerde elektrik kesintileri ile ilgili şikayetlerin devam ettiğini, şebeke yenileme çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Elektrik arızalarını en kısa sürede çözmek için çağrı merkezi aracılığıyla etkin ve kesin çözümler sunmayı başaran bir kurum olduklarını vurgulayan Rıdvan Aktürk,  bu nedenle de YEDAŞ 186 Mobil Uygulaması, Android Market ve Apple Store’da hizmet vermeye başladığını belirtti.

KONUM BİLGİSİ GÖNDERMENİZ YETERLİ

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (YEDAŞ) müşterilerinin birçok hizmeti kolayca gerçekleştirebileceği YEDAŞ’ın kendi yazılım ekibi tarafından hazırlanan ve kolay kullanıma göre dizayn edilen YEDAŞ 186 Mobil Uygulaması’nı, Android Market ve Apple Store’daki arama motoruna ‘YEDAŞ’ yazarak ücretsiz bir şekilde indirebileceğini ifade eden Aktürk, "Tüm akıllı cep telefonlarında ve tabletlerde kullanılabilirsiniz. Bu teknolojik uygulama YEDAŞ müşterilerinin çok daha kısa sürede bilgi sahibi olmasına imkan sağlayacak. Olduğunuz yerden fotoğraflı ve konum bilgisi göndererek, ‘elektrik arızası veya aydınlatma arızası ihbarı’ verebilir, bölgenizdeki planlı kesintilerden anında haberdar olabilirsiniz" dedi.

Gülsüm ATİK

Etiketler ; EPDK , YEDAŞ ,
İlginizi Çekebilir