'Siz Yoksanız Kuş Cenneti Zehir Olur!'
Yerel 21 Eylül 2016 Çarşamba 17

'Siz Yoksanız Kuş Cenneti Zehir Olur!'

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, UNESCO'nun geçici dünya mirası listesine alınan Kuş Cenneti'nde yapılan çalışmaları, gazetecilere tanıttı

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, UNESCO tarafından geçici dünya mirası listesine alınan, bu listeye daimi olarak girebilmesi için büyük uğraş verilen Kızılırmak Deltası'ndaki Kuş Cenneti'nin kapılarını gazetecilere açtı. Çöp bidonlarından, gözlem evlerine kadar bölgenin doğal dokusu bozulmadan yapılan çalışmaları, beton ve asfalt yollarla hem civardaki köylerin yılların hem de deltaya ulaşımın  Avrupa standartlarına yükseltildiği Kuş Cenneti'ni basın mensuplarına anlatan Yılmaz, bu çalışmalar sırasında köylerde oturan vatandaşların mağdur edileceği ve Kuş Cenneti'nin otel ve motel yapılaşmasına açılacağı yönünde  algı yaratmak isteyen çevrelere de sert tepki gösterdi.

SAMSUN BASININI AĞIRLADI

Dün sabah erken saatlerde basın mensuplarıyla birlikte Kuş Cenneti'nin yolunu tutan Yılmaz, eline mikrofonu alarak hem bölgeyi tanıttı hem de Büyükşehir Belediyesi olarak Kuş Cenneti'nin turizme kazandırılması kapsamında yaptıkları çalışmaları teker teker anlattı. İlk olarak  Ramsar sahasının ve su basar ormanlarının hemen başlangıcında Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan kıl çadırda basın mensuplarıyla, bölgenin yöresel lezzetlerinden oluşan kahvaltı sofrasında buluşan Yılmaz, ardından 2 ay önce yapımı tamamlanan ve tamamen ahşap olarak dizayn edilen su basar ormanları içindeki protokol evinde, Türk kahvesi ikramında bulundu.

İSVİÇRE KÖYLERİ GİBİ OLDU

Daha sonra otobüsle  Kuş Cenneti'ni gazetecilere tanıtan Yılmaz, bölgeyi boydan boya kat eden yolun stabilize yol olmaktan çıkarılarak, bir bölünün asfalt bir bölümünün de beton yol olarak yapıldığını anlattı. Yılmaz, böylece Kuş Cenneti içindeki köylere ulaşımın da Avrupa'daki köy yolları standartlarına getirildiğinin altını çizerek, "İsviçre'nin köyü ancak bu kadar modern olur. Evlerin dış boyalarını bile belediye olarak biz üstlendik. Çöp bidonlarını dahi burada yetişen sazlardan yaptık. Burası gelecekte  tatil köylerinden daha fazla aranır bir yer haline gelecek. Kuş Cenneti'ndeki kaçak yapılaşmaları da ortadan kaldırdık. Yıkılan yerlerin molozlarını ise kaldırmadık. Sırf kuşlar rahatsız olmasın diye, kamyonları buraya sokmak istemedik. Yıkılan evlerin molozlarını tepe haline getirerek seyir terasları oluşturduk" diye konuştu.

'Siz Yoksanız Kuş Cenneti Zehir Olur!'
'Siz Yoksanız Kuş Cenneti Zehir Olur!'

KİMSE KAYGIYA KAPILMASIN

Kimi çevrelerin Kuş Cenneti'nde yaptıkları çalışmalarla ilgili 'Belediye geldi, buraları evirip çeviriyor' gibi bir kaygı oluşturmaya çalıştıklarını dile getiren Yılmaz, "Böyle bir kaygıya kapılmalarına kesinlikle gerek yok. Burada yaşayan vatandaşlarımız olmazsa, buralar zehir olur. Siz olmadan buraların anlamı yok. Biz  Kuş Cenneti'ni insan bütünlüğünün olduğu bir anlayışla düzenleyeceğiz" dedi.

KİMSENİN MÜLKÜYLE İLGİLENMİYORUZ

Kuş Cenneti'ndeki insanların  mülkiyetleriyle kesinlikle ilgili olmadıklarını vurgulayan Yılmaz, "Devlet buraları  herkesin elinden almak istiyor gibi bir algı yaratmak istiyorlar. Biz kimsenin malıyla mülküyle ilgili değiliz. O mülkiyet kimin olursa olsun, tapusu kiminse kimin, bu bizi ilgilendirmiyor. Ama biz su basar ormanı korunsun istiyoruz. Bununla ilgileniyoruz.  Yani tapusu benim cebimde, ben burada istediğimi yaparım anlayışına karşıyız"görüşünü dile getirdi.

BURAYA OTEL VE MOTEL YAPILAMAZ

Kuş Cenneti'ni turizme açılmasıyla, bu doğa harikası bölgeye otel ve motellerin yapılacağı gibi bir korku oluştuğunu da vurgulayan Yılmaz, "Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Tam tersine böyle bir anlayışın önüne geçmek istiyoruz. Ben istiyorum ki, köylülerimiz için ekonomik girdi sağlayacak şekilde, buradaki evlerin pansiyon ya da apart  otellere dönüşmesi, lokanta ve dinlenme yerleri oluşturulması yönünde. Bunun için biraz daha uğraşacağımız anlaşılıyor. Yoksa biz buraya ne otel ne de motel yapabiliriz" dedi.

Gülsüm ATİK

İlginizi Çekebilir