Samsun'da sebze fiyatları el yakmaya başladı

Samsun’da her gün farklı bir bölgede kurulan pazarlarda, sıcak havaların gidip kışın gelmesiyle pazardaki ürünler el yakmaya başladı

Yaz aylarının bitmesiyle birlikte kış havaları nedeniyle halk pazarlarındaki sebze ve meyve çeşitliliği sona erdi. Tezgahlarda bulunan son yaz ürünlerinin yerini, yeni çıkan kış ürünleri almaya başladı.  Pazarın bu haftaki en yüksek fiyatı ise ürüne yüzde 100 zam yapan salatalık oldu. Salatalığın fiyatı 1,5 liradan 3 liraya kadar yükseldi. 

SALATALIK ZAM ŞAMPİYONU


Kış aylarının vazgeçilmezi olup, en çok ilgili gören meyvenin mandalina olduğunu ifade eden pazarcı Ayhan Arslan (49), “Şu anda pazarda yaz ürünlerinin sonu, kış ürünlerinin de başında çıkanlar yer alıyor. Pazarda yeni olarak çıkan mandalinada bir rağbet yaşanıyor. Elmalar ve armutlar yeni geldi ama şu anda onla rağbet yok. Mevsimsel olarak sera ürünlerine geçildiğinden domates, salata ve biberde azalma var. Bu yüzden fiyatlar biraz pahalı. Salatalık şu anda yok. Geçen hafta kilosu 1,5 lira iken bu hafta kilosu 3 liradan satılıyor. Kış ürünlerinin ve sera ürünlerinin piyasaya inmesiyle fiyatların düşeceğini umuyoruz” şeklinde konuştu.


Samsun'da sebze fiyatları el yakmaya başladı

"SALATALIK IMKB GİBİ OYNUYOR"


Salatanın her hafta fiyatının değiştiğini dile getiren Ersin Salbaş (40), “Pazarda piyasa mevsim geçişi nedeniyle durgun. Fiyatlar yüksek ama satacak mal yok. Salatalık bu sene İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndan(İMKB) daha çok oynama gösteriyor. Bir hafta 1 lira iken, 1 hafta 3 lira oluyor. Salatalıkta bir Ali Cengiz oyunu var ama anlayamadık. Salatalık geçen hafta 1,5 liraydı, bu hafta ise 3 lira” diye konuştu.
Samsun'da sebze fiyatları el yakmaya başladı

EN ÇOK RAĞBET MANDALİNAYA


Pazara bu hafta giren yeni sezon bal kabağının kilo fiyatının 3 lira olduğunu ifade eden Metin Kılıç, vatandaşların bal kabağına pek ilgi göstermediğinden yakındı.
Pazarda en çok kilosu 2 lira olan mandalinaya rağbet gösterilirken, kilosu 3 lira olan salatalığın ise yüzüne bakan olmadı.
Etiketler ; Samsun , Pazar , Salatalık , Mandalina , İMKB ,
İlginizi Çekebilir