Samsun'da KHK depremi
Yerel 30 Ekim 2016 Pazar 17

Samsun'da KHK depremi

OHAL kapsamında çıkarılan ve Resmi Gazete'de yayımlanan 675 sayılı KHK ile Samsun'da kamu kurumlarından ve OMÜ'den toplam 132 kişi FETÖ ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle ihraç edildi. İhraç edilenler içinde Basın Enformasyon Samsun İl Müdürü Tahsin Bayar da var. OMܒde ise 9’u profesör 23 akademisyenin ilişikleri kesildi.

Olağanüstü Hal kapsamında çıkartılan ve Resmi gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle, terör örgütlerine MGK tarafından milli güvenliğe karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı ya da irtibatı tespit edilen 10 bin 131 kamu görevlisi ihraç edildi. Samsun'da ise OMÜ, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü ve çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışan toplamda 132 kamu çalışanı memuriyetten atıldı. OMÜ'de çok sayıda profesör ve akademisyenin de görevine son verilerek, üniversiteden uzaklaştırıldı.

TAHSİN BAYAR VE 2 MÜTERCCİME İHRAÇ

Resmi Gazete'de yayımlanan ve Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü'nde görevden alınanların açıklandığı listede, İl Müdürü Tahsin Bayar ile birlikte yine Samsun İl Müdürlüğü'nde görevli Faruk Aydın ve Muharrem Öztürk isimli 2 mütercim de yer aldı. Samsun İş Kurumu Müdürü iken 2012 yılında kurulan Basın Yayın Enformasyon Samsun İl Müdürlüğü görevine atanan Tahsin Bayar, 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası yürürlüğü sokulan Kanun Hükmünde Kararnamelerin bir yenisi ile memuriyetten atıldı.

ADLİYEDE 22 İHRAÇ KARARI
Yeni kararname ile Samsun Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak görev yapan çok infaz koruma memurunun yanı sıra mübaşir ve icra müdür yardımcısı olarak görev yapan 22 kişi ihraç edildi. Adalet Bakanlığı bünyesinden ihraç edilenlerin isimleri şöyle:

Abdülaziz Yavuz (İcra Müdür Yardımcısı), Necdet Duran (İcra Müdür Yardımcısı),Bahattin Dur (İnfaz Ve Koruma Memuru),İlhan Güngör (İnfaz Ve Koruma Memuru), Nuriye Güngör (İnfaz Ve Koruma Memuru), Rıdvan Yol (İnfaz Ve Koruma Memuru), Serkan Dönmez (İnfaz Ve Koruma Memuru), Zekeriya Demirtaş (İnfaz Ve Koruma Memuru), Oğuzhan Sancar (Samsun Adliyesi), Numan Kapusuz (Mübaşir), Nusret Çörekçi (Mübaşir), Gökhan Kutluca (Öğretmen), Ramazan Arlı (Öğretmen), Eyüp Kınık (Teknisyen) Hasan Kaplan (Teknisyen), Süreyya Bilgin (Teknisyen), Serkan Pak (Yazı İşleri Müdürü), Emine Can (Zabıt Katibi), Hakan Altuntepe (Zabıt Katibi), Kadir Ayhan (Zabıt Katibi), Salih Çakır (Zabıt Katibi), Samet Yazıcı (Zabit Katibi)

FARKLI KURUMLARDAN 10 KİŞİ ATILDI

675 sayılı KHK ile Samsun'da çeşitli kamu kurumlarından ihraç edilen listesi ise şöyle:

Bahattin Ören (Bilgisayar İşletmeni), Muzaffer Bozkurt(Bilgisayar İşletmeni), Celal Dağıstanlıoğlu (Mimar), Gürsel Balcı (Mühendis), Mustafa Baş (Mühendis), Halis Koray Değirmen (Mühendis), Mustafa Türkyılmaz (Muhasebeci), Şaban Altuntaş (Ambar Memuru), Abbas Sarı (Üsteğmen), Ümit Bayar (Teknisyen).

MİLLİ EĞİTİM’DE TEMİZLİK SÜRÜYOR

29 Eim Günü yayımlanan kararname ile FETÖ ile irtibatlı oldukları gerekçesiyle Milli Eğitim kadrolarındaki temizlik de bütün hızıyla sürüyor. Buna göre Samsun'da öğretmen olarak görev yapan Alptekin Orman, Esra Işık, Süleyman Karslı, Ayşegül Bayram, Harun Çelik, İsmet Atasoy, Meziyet Bayındır, Gökhan Bekdemir, Hasan Bekar, Makbule Şahin, Nesime Bekdemir, Ömer Kutlu, Oğuz Bacanlı, Sevim Soylu, Gökhan Hafızoğlu, Nihat Bacanak, İbrahim Pınar, Nurcan Kırca Karaoğlu, Onur Akkaya, Oray Orhan Boy, Serpil Tan Kılıç, Mehmet Çoban, Ayşe Sarıçobanoğlu, Melek Kara, İsmail Ataseven, Soner Dinçer, Ali Yazıcı, Merve Duman, Fatih Öztürk, İsmet Yıldırım, Çiğdem Çolak ve Mustafa Özçelik bulundukları okullardan ihraç edilerek, Milli Eğitim ile ilişikleri kesildi.

EN FAZLA İHRAÇ SAĞLIK’TA

Yeni Kanun Hükmünde kararname ile Samsun'da hastanelerde ve Sağlık Müdürlüklerinde çalışırken, FETÖ ile irtibatlı oldukları gerekçesiyle 42 kişi ihraç edildi. Son kararnamede en fazla ihracın yapıldığı kamu kurumu Sağlık Bakanlığı oldu. İhraç edilenlerin isimleri şöyle:

Murat Öztürk (Doktor), Neşe Toprak Erdem (Ebe), Mehmet Özkurt (Sağlık Memuru), Gülfiye Sümer (Ebe), Elvan Avcı (Hemşire), Fatma Öz (Hemşire), Filiz Mülayim (Doktor), Gönül Gül (Sağlık Memuru), Saide Reis (Ebe), Vahide Şener (Uzman Doktor), Yunus Şahin (Doktor), Ali Altıntaş (Hizmetli), Ayşe Sarıcaoğlu (Hemşire), Ali Fidan (Doktor), Akif Taşdemir (Uzman Doktor),  Arzu Karlı (Uzman Doktor), Ayda Şen (Ebe), Aylin Adalet Buğaz (Hemşire), Bahadır Güngör Aydın (Diş Doktoru), Bülent Diri (Uzman Doktor), Cevdet Yıldırım (Teknisyen), Emine Tulum (Hemşire), Erdem Kara (Vhki), Gülsenem Akyel (Hemşire), Hasan Kılıç (Sosyal Araştırmacı), Hilal Ceren (Sağlık Teknikeri),  İbrahim Erbay (Uzman Doktor), Kemal Karaca (Sağlık Memuru),  Melek Yağcı (Hemşire), Nesrin Uzun (Diş Doktoru), Nurgül Ergül (Sağlık Memuru), Serpil Türker (Sağlık Teknikeri), Sevil Akyüz (Hemşire), Sinan Bostancı (Sağlık Teknikeri), Sinan Öztürk (Teknisyen), Yaşar Kutlu (Uzman Doktor), Zuhal Abanoz (Uzman Doktor), Zübeyde Güç (Ebe), İsmail Sağlam (Uzman), Nazım Akçay (Doktor), Hasan Özcan (Sağlık Teknisyeni), Uğur Sezer (Hemşire).

OMܒDE 9 PROFESÖR DAHA GİTTİ

Kanun Hükmünde Kararname ile daha önce çok sayıda akademisyenin açığa alındığı Ondokuzmayıs Üniversitesi'nde ise 23 akademisyen daha ihraç edildi. İhraç edilenler arasında 9 profesör doktor da var. OMÜ'den Hüseyin Akan'ın rektörlüğü döneminde rektör yardımcısı olarak görev yan Ahmet Bulut'un yanı sıra eski OMÜ Tıp Fakültesi Başhemi Prof. Dr. Mustafa Sünbül de üniversiteden ihraç edildi. İşte, OMÜ'den ihraç edilenler:

Abdülkerim Bedir (Profesör), Ahmet Bulut (Profesör), Alaattin Şimşek (Araştırma Görevlisi), Beşir Levent Altuntop (Profesör), Burhanettin Baysal (Araştırma Görevlisi), Bünyamin Karabulut (Profesör), Faruk Bağırıcı (Profesör), Fatih Karakaş (Okutman), Fatih Yüksel (Profesör), Ferhat Özmen (Okutman),  Filiz Uçar (Araştırma Görevlisi), Hasbi Aslan (Yrd. Doçent),  İbrahim Sönmez (Doçent), Mehmet Pusa (Öğretim Görevlisi),  Mehmet Ziya Yılmaz (Yrd. Doçent), Muhammet Dervişoğlu (Profesör), Mustafa Sünbül (Profesör), Salih Tunahan Polat (Araştırma Görevlisi), Süleyman İç (Yardımcı Doçent), Sümeyye Özkul (Araştırma Görevlisi), Tarık Kotan (Araştırma Görevlisi), Yakup Keskin (Doçent), Zeki Karakaya (Profesör).

Gülsüm ATİK

Etiketler ; OHAL , FETÖ ,
İlginizi Çekebilir