Samsun'da kadın çalışan artıyor!
Yerel 8 Ekim 2016 Cumartesi 09

Samsun'da kadın çalışan artıyor!

Samsun'da kadınlar istihdamda yer bulabilmek için büyük çaba gösteriyor. Sadece bu yılın altı ayında kadınların İŞKUR'a yaptıkları başvuru sayısı geçen yıla göre yüzde 27 arttı. Kamu Yaranına Çalışma programı kontenjanlarında bile kadınlar erkeklerin önüne geçti

Türkiye'de yıllarca yüzde 30’larda olan kadınların işgücüne katılım oranı TÜİK verilerine göre yüzde 36.8 ile tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. İŞKUR’da iş bulmak için başvuran kadın oranı da yüzde 47 artarken, Samsun'da da iş arayan kadınların sayısında geçen yıla oranla yüzde 30'ların üzerinde bir artış meydana geldi.

TÜİK VERİLERİ ORTAYA KOYDU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 15 yaşının üzerinde ve çalışma çağında 26 milyon kadın var. Haziran 2016 itibariyle bu kadınların yüzde 36.8’i işgücüne katıldı. Kadınların işgücüne katılım oranının yüzde 36.8’e çıkması ise Türkiye için tarihi bir rekor. Böylece 9 milyon 574 bin kadın işgücüne katılmış oldu. İşgücüne katılan kadınlar 8 milyon 358 bini ise iş buldu ve istihdam edildi. 1.2 milyon kadın ise işsiz.

SON YILLARDA REKOR ARTIŞ

Özellikle 2008 küresel krizinin ardından Türkiye’de kadınların işgücüne katılımı hızlandı. Samsun'da 2005 yılına göre istihdam edilen kadın sayısının 2’ye katlandığı ortaya çıktı. Bu yılın ilk altı ayında İŞKUR verilerine göre kuruma iş aradığı için başvuran kadın sayısı geçen yılın ilk altı ayına göre yüzde 30'ları bulan oranda arttı. Sadece altı ayda 2 bine yakın kadın İŞKUR’a başvuruda bulundu.

SAMSUNLU KADINLAR İŞ ARIYOR

İŞKUR’un mesleki eğitim programlarında da kadınlar önde. İlk altı ayın sonunda mesleki eğitimlere katılanların büyük bir çoğunluğunu kadınlar oluşturdu. Aktif işgücü piyasası programlarında da kadınlar önde. İŞKUR’un yıllık raporlarında illere göre başvurular da yer alıyor. 2015 yıllık raporunda illerde kadınların İşkur’a başvurularındaki artış dikkat çekiyor. 2014 yılına göre en yüksek artışın yaşandığı illerden birisi de Samsunsun. Samsun'da en az yüzde 30 başvuru artışı var. Bu da kadınların her geçen yıl daha fazla işgücünde yer almak için çabaladığını ortaya koyuyor.

TYP BAŞVURULARINA YOĞUN İLGİ

Kadınların iş hayatına girme çabaları İşbaşı Eğitim Programlarına yapılan başvuru ve işe yerleştirmelerin yanı sıra Toplum Yararına Çalışma Programlarında bile etkisini gösteriyor. Samsun'da sedece ekim ayında 10 ilçede okullar için açılan TYP programlarına yapılan başvuruların yüzde 80'i kadınlardan oluşuyor.

ERKEKLERİN ÖNÜNE GEÇTİLER

Toplum Yararına Çalışma Programları kapsamında İŞKUR aracılığıyla yapılan alımlarda Vezirköprü'de 52 kişilik kontenjanın 33'ü, Asarcık'ta 16 kişilik kontenjanın 5'i, Atakum'da 40 kişilik kontenjanın 31'i, Tekkeköy'de 13 kişilik kontenjanın 11'i, Terme'de 27 kişilik kontenjanın 20'si, Salıpazarı'nda 13 kişilik kontenjanın 6'sı, Kavak'ta 14 kişilik kontenjanın 13'ü, Çarşamba'da 49 kişilik kontenjanın 34'ü, İlkadım'da 53 kişlik kontenjanın 48'i, Canik'te ise 26 kişilik kontenjanın 21'ine kadın işçiler yerleştirildi. Buna göre sadece Toplum Yararına Çalışma Programları için oluşturulan 313 kişilik kontenjanlarda işi yerleştirilenlerin 221'i kadınlardan oluştu.

Gülsüm ATİK

Etiketler ; Samsun , Atakum , İlkadım ,
İlginizi Çekebilir