Samsun-Rusya Hava Ulaşımı Buzdolabından Çıkarıldı

Rus uçağının Türk F-16’ları tarafından, Türkiye hava sahasının ihlal edilmesi nedeniyle düşürülmesiyle birlikte buzdolabına kaldırılan, Samsun-Krasnodar uçak seferlerinin başlatılması çalışmaları kaldığı yerden başlıyor. Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Talep Ruslardan geldi" dedi

Samsun’un Rusya başta olmak üzere Kuzey ülkelerine olan ihracatında önemli bir aşama olarak düşünülen Samsun-Krasnodar arasında başlatılması planlanan uçak seferlerinin başlatılması çalışmaları kaldığı yerden devam edecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 9 Ağustos'ta gerçekleştirilen zirvenin ardından ilişkilerin yumuşama eğilimine girmesi ve krizin sona ermesinin ardından, protokol aşamasına geldikten sonra yaşanan uçak krizi nedeniyle askıya alınan Samsun-Krasnodar arasındaki havayolu ulaşımı projesi yeniden devreye alındı.

 

ÇAMAŞ RUSYA’YA GİDİYOR
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 8 ay önce seferlerin başlaması konusunda gün belirleme aşamasına kadar gelen projenin, uçak krizinin ardından iptal olduğunu anımsattı. Söz konusu görüşmelerin yeniden başlatılması noktasında Rus tarafından yazı geldiğini ifade eden Başkan Yılmaz, "Bu görüşmelerin yeniden kaldığı yerden devam etmesini istediklerini belirttiler. Yani talep onlardan geldi. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, 19 Eylül'de Krasnodar'a gidecek. Bu görüşmelerin tamamlanmasının ardından da uçuşların başlamasını planlıyoruz" diye konuştu. Samsun ile Ürdün'ün Amman şehri arasında charter uçak seferlerinin de yapıldığını anımsatan Yılmaz, bu seferlerin Büyükşehir'in de bir miktar desteğiyle devam ettiğini bildirdi.

İlginizi Çekebilir