Samsun mantarı dışarıdan yiyor

Samsun Mantar Üreticileri Birliği Başkanı Kemal Bülent Özdemir, Samsun’un tükettiği mantarın yüzde 90’ını dışarıdan aldığını belirtti

Mantar üretimi konusunda insanların biraz çekingen davrandığını kaydeden Samsun Mantar Üreticileri Birliği Başkanı Kemal Bülent Özdemir, “Özelikle hazıra alışmış toplum olduğumuzdan meşakkatli işlerden uzak duruyoruz. Mantar tüketimi konusunda önde olan bir toplum olmamıza rağmen üretim konusunda çok zayıf olduğumuz bir gerçek” dedi.

MANTAR ÜRETİMİ ÇOK AZ

Mantar üretimine 4 yıl önce başladığını belirten Başkan Özdemir, “Samsun’da maalesef mantar üretimi çok az. Geçtiğimiz yıl İl Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan bir araştırmada Samsun’un tükettiği mantarın yüzde 90’ını dışarıdan aldığı belirtildi. Mantarı Antalya, Amasya ve Sivas gibi şehirlerden alıyoruz. Parayı da dışarıya gönderiyoruz. Samsun mantar üretimine en uygun iklime sahip olan il. Nem ve ısı dengesi olarak mantar yetiştirmekte çok uygun bir şehir. Fakat bu işi yapmak için biraz cesaret lazım” diye belirtti.

PAZAR SIKINTISI VAR

Başkan Özdemir, “Mantar üretiminin az olmasının başlıca nedeni ise pazar kaygısı. Samsun’da tüketim fazla olsa da nerede ve nasıl satılacağı ile ilgili çok fazla bilgi yok. Üretim kadar satış konusunda da biraz meşakkat istediğinden dolayı insanlar satış konusunda endişe duyduğundan mantar üretimine çok fazla yanaşmıyorlar. Pazarı üretici kendisi oluşturacak. Ülkemizde mantar kültürü çok eskiye dayanmadığı için pazar konusunda da eksiklikler var. Bunun için üretici pazarı kendisi oluşturmalı” diye kaydetti.

MANTAR VİTAMİN DEPOSU

“Mantar sofralarda çok kullanılıyor. Pazar tezgahlarının yanı sıra marketlerde dahi çok satılan mantarın özellikle sotesini ve çorbasını çok fazla yaparlar” diyen Özdemir şöyle devam etti: “Sofrada çok sık kullanılan mantarın vitamin deposu olduğu ise tıp dünyası tarafından tescillenmiştir. Birçok doktor protein alınması konusunda mantarı tavsiye eder. Özellikle mantarın suyunda protein değeri çok yüksek oldu için suyu ayrı bir şekilde satılıyor. Protein değeri sıralamasında kırmızı et, yumurta ve mantar gelmektedir. İnsan vücudu kırmızı etin ve yumurtanın yüzde 60’ını emildiği belirtilirken mantarın ise yüzde 95’ini emdiği ifade ediliyor. Birçok sağlıkçı tarafından ise düzenli kullanıldığında kanseri yavaşlattığı ifade ediliyor.”

38 MANTAR ÜRETİCİSİ VAR

Mantar üretimi konusunda hükümetinde destekleri olduğunu söyleyen Başkan Özdemir, Birlik olarak da üretim yapmak isteyenlere destek verdiklerini kaydetti. Başkan Özdemir, “Samsun’da Terme, Ayvacık, Asarcık, Bafra ve 19 Mayıs İlçelerinde toplamda 38 mantar üreticisi var. Fakat bu sayı Samsun’daki tüketime bakıldığında yeterli değil. Her gün insanlar gelerek üretim yapmak için bilgi alıyorlar. Hükümetin tarım politikası çerçevesinde mantar üretimi yapmak isteyenlere de bazı hibeleri ve destekleri var. Karadeniz Bölgesinde en çok mantar üretimi Samsun’da yapıldığı gibi İstanbul’dan, Ordu’dan Rize ve Trabzon’dan dahi mantar siparişi verenler oluyor. Pazarı çok geniş olan mantar üretiminin yayılmasını umut ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Sezer SEZER

Etiketler ; Kemal Bülent Özdemir ,
İlginizi Çekebilir