Para nerede FETÖ orada
Yerel 29 Eylül 2016 Perşembe 08

Para nerede FETÖ orada

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “En çok para neredeyse, oradalar. Paranın olduğu yöne eğilimleri var. Hem dünyayı halledelim, ahireti de kendilerince hallediyorlar” dedi

AA Editör Masası'na konuk olan Kılıç, "Bunu 15 Temmuz gecesi hep beraber yaşadık, keşke yaşamasaydık. Keşke aldığımız önlemler, yaptığımız çalışmalar bunu engelleyebilseydi ama gözü dönmüş, kendini, zihnini, düşünce yapısını ipotek altına aldırmış, teslim kişilere karşı mücadele kolay olmuyor" dedi.  17-25 Aralık sürecinde de dile getirdiklerini, bunun bir darbe girişimi olduğunu, ülkenin ve devletin kurumlarına karşı bir müdahale olduğunu ifade ettiklerini kaydeden Kılıç, şöyle konuştu: "O zaman bunu herkes anlayamadı. Bunun alıştırmasıydı, o zaman da dile getirdik; bu, sivil otoritelere bir müdahaledir. O yıl hükümet değişikliği sonrası biz göreve geldik ve o günden itibaren mücadeleyi başlattık. Bu FETÖ'nün nelere girişebileceğini, milletimize karşı nasıl bir göz karalığı içinde hareket edebileceğin gördük. Sayın Cumhurbaşkanımızın, başbakan olarak bize verdiği talimatlar açıktı. Bu noktada çalıştığımız için zaten 15 Temmuz'a kadar genel bir resim ortaya çıkartmıştık. Özellikle yargı içinde uzanmış bir yapısı vardı. İki bini aşkın hakim, savcı açığa alındı ve uzaklaştırıldı."

 

322 KİŞİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Kanunlar çerçevesinde belli bir noktaya kadar gidilebildiğini vurgulayan Akif Çağatay Kılıç, şu ifadeleri kullandı: "Biz aktif olarak bakanlık içinde olmamalarını sağladık. Uzaklaştırma noktasında kimilerinde başarılı olduk, kimilerinde olamadık. Milletimize ve devletimize karşı yapılmış olan bu girişimden, silahlı kalkışmadan sonra elimizde hukuki enstrümanların da başka bir noktaya gelmesiyle, daha önceden hazırlamış olduğumuz bu çalışmaları, tespitleri değerlendirme imkanımız oldu. İstihbarat ve emniyetten bize gelen bilgileri bunlarla karşılaştırma imkanımız oldu. Bu çerçevede uzaklaştırmalar ve görevden atılmalar tabii ki oldu. 322 kişiye varmış durumda. Bize bağlı olan merkez ve taşra teşkilatlarımızın yanında Ankara'daki merkez binamızda bin 200, bin 300 personelimiz var. Bunun içinde yaptığımız çalışmalarda avantajımız ve dezavantajımız oldu. Yeni kurulan, 2011'den sonra bürokrasisini ve yapısını yeniden inşa eden bir bakanlık olduğumuz için, kimin ne zaman işe girdiğini, nereden geldiğini, KPSS ile ilgili bir sıkıntısının olup olmadığını incelemek çok daha kolay oldu. KPSS şüphelisi olarak da görevden uzaklaştırılmış olanlar var."

 

Para nerede FETÖ orada

ACIMAYACAĞIZ AMA ADİL OLACAĞIZ

Bakan Kılıç, şöyle devam etti: "Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın talimatları açık.  Acımayacağız ama adil olacağız. Bunu da yapıyoruz. Verilerin, bilgilerin desteklediği kurumlar içindeki bazı şeylerin bilinmesiyle adımlar atıyoruz. Daha önce 2 bin kişiyi görevden alma noktasındaydık. Mutlu olduğum bir şey var, FETÖ'nün, özellikle bağlı kuruluşlarımız, Kredi Yurtlar Kurumu ve Spor Genel Müdürlüğü ile bunların Anadolu'daki taşra olarak adlandırabileceğimiz teşkilatlarına çok fazla girme imkanları olmamış. Belki yapısından kaynaklanan nedenlerden, belki önem vermediklerinden... Ama yok mu, var. Onları da hemen bularak uzaklaştırdık."

 

BU, İHANETİN ÖTESİNDE BİR ŞEY

 

"15 Temmuz gecesi için bu canilerin neye kalkışabileceklerini, neler yapabileceklerini tüm dünya gördü." diyen Kılıç, şöyle devam etti: "Siz, vatanın, milletin size emanet etmiş olduğu F16'ları alıyorsunuz, havalanıyorsunuz, vatandaşınızı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni ve diğer kurumları bombalıyorsunuz. Bu nasıl bir aklını kaybetme halidir. İhanet kelimesi aslında bunu açıklamıyor, kelimeler kifayetsiz kalıyor. Bu, ihanetin ötesinde bir şey. Bunlara karşı acıma noktasında düşüncem olmaz, adil olacağız, olmazsak bunlardan farkımız kalmaz."

 

GEREKEN MÜSAMAHASIZ YAPILACAK

FETÖ'nün, federasyonların içine de girmeye çalıştığını ve bu konuda da gerekenlerin yapılacağını anlatan Kılıç, şunları kaydetti: "Bize gelen bilgiler doğrultusunda gerekli işlemler yapılacak. Denetleme kurullarında teşkilatımızdan gönderdiklerimiz var. Seçimle gelenler de var. Burada seçimle gelmiş, gelmemiş önemli değil. FETÖ ile iş birliği içindeyseniz, bunun kanunda karşılığı belli. Atılan adımlar var. Türkiye Futbol Federasyonu da bizimle koordineli olarak çok ciddi çalışmalar yaptı. Çok popüler ve ciddi maddi kaynağı olduğu için, bunların maddiyatla da çok yakından ilişkisi var. En çok para neredeyse, oradalar. Paranın olduğu yöne eğilimleri var. Hem dünyayı halledelim, ahireti de kendilerince hallediyorlar. Hiç müsamahasız çalışmalarımız devam edecek."

Kaynak ; AA
İlginizi Çekebilir