Palamutun kilosu 6-7 lira
Yerel 4 Ekim 2016 Salı 12

Palamutun kilosu 6-7 lira

Av sezonunun açılmasıyla tezgahları bolca süsleyen palamutun fiyatı ilk güne göre zamlandı.

Balıkçılar, ilk günlerde 5 tanesi 10 liradan satılan palamutların şu anda boylarının büyümesi sebebiyle tanesinin 6-7 liradan satıldığını söylediler.

Küçük palamutların yerini büyük palamutların aldığını belirten balıkçı Halil Kıyak; "Bu sene ilk günlerden beri palamut bol. Hamsi biraz zor olur bu sene. Palamut ilk çıktığı zaman küçüktü. 300 gram geliyordu. Bu yüzden de 4-5 tanesini 10 liradan satıyorduk. Şimdiki palamutlar ise 1 kilodan fazla. O yüzden 6-7 lira arasında fiyatlar değişiyor” diye konuştu.

Palamutun bolluk olarak son günlerini yaşadığını dile getiren Kurtça Aydın, “Palamudun son zamanlarına yaklaşıyoruz. İlk zamanlar sattığımız palamutlar çingene palamudu dediğimiz ufak palamutlardı ve 5 tane 10 liradan satıyorduk. Şimdi kiloluk palamutları 6-7 lira arasında satıyoruz. Palamutta bolluk 1 hafta daha sürer. Daha sonrasında ise buzhane palamudu başlar. Şu anda palamudun alınarak dolaba koyulma zamanı. Vatandaşlar bu bolluğu ilerleyen günlerde bulamaz” diye belirtti.

Vatandaşların şuanki fiyatlardan memnun olduğu ifade edilirken, sezonluk diğer balıkların kilosu da 5 ile 8 lira arasında değişiyor.

Etiketler ; Palamut , palamut fiyatları ,
İlginizi Çekebilir