Nevizade kültürü Samsun'da yaşatılıyor

Çiftlik ve Gazi Caddesi arasındaki Nevizade kültürüyle tasarlanmış olan kafeteryalar, başta gençlerin olmak üzere, memur, polis, öğrenci ve Çiftlik’te çalışan esnafın dinlenme alanı olarak öne çıkıyor

Yediden yetmişe tüm Samsunluların uğrak yeri olan Çiftlik ve Gazi Caddesi arasındaki kafeteryalar, konumu, tasarımı ve verdiği doğal huzurla her gün dolu dizgin ziyaret alıyor. Özellikle iş çıkışı ve Çiftlik Cadde esnafının uğrak yeri olan kafeteryalar, her kesime hitap ediyor.

 

‘BURADA ÖZGÜRLÜK VAR’

Çiftlik Caddesi ile Gazi Caddesi arasına konumlanan kafeteryalar, Samsun’da adeta İstanbul Taksim’deki Nevizade kültürünü yaşatıyor. Gazete Gerçek’e açıklama yapan kafeteryacı esnaflar, bu sokakların Samsun’un en özgür mekanları olduğunu vurguluyor. Kafeterya işletmecisi Mesut Zengin konu hakkında konuştu. Zengin, “Burada Samsun’un hiçbir yerinde olmayan bir özgürlük ruhu var. Burada biz ziyaretçilerimize müşteri gözüyle bakmıyoruz. Onlar bizim dostumuz ve birlikte vakit geçirdiğimiz müdavimlerimiz. Buraya gelen herkes dilediği zaman oturur, dilediği zaman kalkar. İmse kimseye karışmaz. Kısık seste müzik çaldığımızda, konuklarımızın istediği şarkıları çalarız. Yani burada klasik bir kafeterya kültürü değil, adeta Taksim Nevizade kültürü var” dedi.

 

‘BUYRUN DEMEYİZ’

Diğer bazı kafeterya yoğunluğu olan sokaklardaki gibi müşteri ‘buyurun’ ile davet edilmediğini vurgulayan Zengin, “Biz burada müşterimize buyurun demeyiz. Hiçbir esnaf da demez. Müşterimiz sokağa girer, nerede oturmak isterse orada oturur. Bizde yer yoksa karşıda oturur, çayı bazen bizden söyler. Bu konuda tüm esnaf arkadaşlarımız yeteri kadar olgunluk göstermektedir. Bu olgunluk da müşterilerimize elbette ki yansıyor. Buraya sürekli olarak gelen bankacılar, memurlar, polisler, öğrenciler var. Keza 70 yaş üstü bile Türk kahvesi içmeye günlük olarak gelen dostlarımız var. Çiftlik esnafı yanında çalışan çalışanlar günlük yarım saat molalarını sürekli burada geçirirler. Burada Çiftlik caddesindeki gibi bir karmaşa yok. Bu yüzden çalışan kardeşlerimiz mutlaka buraya gelir ve dinlenir, molalarını burada değerlendirirler” dedi.


‘GECE YARISINA KADAR GÜNDÜZ GİBİYİZ’

Samsun’un en özgür mekanlarının bu aralıkta olduğunu vurgulayan kafeterya işletmecisi Süleyman Altun ise, “Burası gece de gündüz gibidir. İnsanlar yaz veya kış gelirler, gece yarısına kadar burada tavla oynar, sohbet eder, günün yorgunluğunu atarlar. Burada asla kavga gürültü olmaz. Kimse kimseye karışmaz. Herkes ne dilerse onu yer içer. Tost, gözleme, sıcak çikolata, çay, kahvenin her çeşidi. Ne isterlerse her saatte bulabilirler” şeklinde konuştu.


‘KIŞIN SOKAĞI ISITIYORUZ’

Nevizade kültürünü Samsun’da yaşatan kafeterya esnafları, kışın ise doğalgaz ile sokağı ısıttıklarını, müşterileri üşütmediklerini ve bu yüzden de kışın da uğrak mekan olduklarının altını çizdiler. Kafeterya esnafı Altun ise, “Burası malumunuz açık bir ortam ama biz en gelişmiş sistemler doğalgaz kullanarak üstten misafirlerimizi ve sokağı ısıtıyoruz. Dileyene polar da verebiliyoruz. Koltuklarımız ise Nevizade modeli. İnsanlar sıcacık rahatça oturabilirler. Tasarımlarımızın tamamı otantik ve rengarenk. Burası tam bir huzur mekanıdır. Tüm Samsunluları bekleriz” şeklinde konuştu.

 

Serhat TÜRK

Etiketler ; Samsun , Çiftlik Caddesi ,
İlginizi Çekebilir