Nart Ateşi yeniden sahnelenecek
Yerel 15 Ekim 2016 Cumartesi 09

Nart Ateşi yeniden sahnelenecek

2016-2017 sanat sezonunu 1 Ekim’de Nart Ateşi ile açan Samsun Devlet Opera ve Balesi, eserin iki temsilinin de gördüğü yoğun ilgi üzerine 24 Ekim’de ‘Bir Kafkasya Masalı’ olan Nart Ateşi’ni yeniden sahneleyecek

Kafkasya’nın mitolojik en eski yerli halkı olan Nartların destanını anlatan Nart Ateşi, Samsun Devlet Opera ve Balesi koro sanatçısı Ayşe Ceylan tarafından yazılıp yönetilmişti. Ayşe Ceylan’a eseri hayata geçirdiği ve eserin başarısından dolayı teşekkür belgesi veren Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürü Mehmet Ortaç, seyirciden aldıkları tepkilerden çok mutlu olduklarını belirterek şunları söyledi: “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’ın destekleri ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Kafkas Halk Dansları Topluluğu, Samsun Çerkes Derneği Müzik Grubu Ceguago, Mahalli Çerkes Dansçıları ve Ahulgoh Dans ve Müzik Topluluğu’nun katılımıyla hayata geçirilen Nart Ateşi gerçekten çok başarılı bir proje oldu. Seyirciden büyük ilgi gördük. Sezon başında başlangıç olarak iki temsil yaptığımız esere dair çok sayıda istek gelince 24 Ekim tarihinde bir temsil daha koyduk. Nart Ateşi’ni ilerleyen aylarda turne kapsamında da değerlendirmeyi düşünüyoruz.”

24 EKİM’DE SAHNELENECEK

Nart Ateşi’nde Çerkes kültürünün mitolojiden günümüze kadar uzanan farklı süreçler, Çerkes müziği ve şarkılarının hikâyeler ve danslarla harmanlanması ile sahneye koyuluyor. 24 Ekim Pazartesi akşamı saat 20.00’de sahnelenecek eserin biletleri Samsun Devlet Opera ve Balesi gişesinden ve Biletiva’dan alınabilir.

 

Gülsüm ATİK

Etiketler ; Nart Ateşi ,
İlginizi Çekebilir