Lokumun Mucitleri Tarihe Direniyor!
Yerel 18 Ağustos 2016 Perşembe 09

Lokumun Mucitleri Tarihe Direniyor!

Samsun’un Bafra ilçesinde dört nesil, 1887’den beri lokum ve nokul üreten Yüksel ailesi, lokumun mucitlerinin büyük dedeleri Şükrü Efendi olduğunu kaydetti

1864 doğumlu olan lokumun mucidi Şükrü Efendi’nin dördüncü kuşak torunları, bugün de lokum üretimine devam ediyor. Lokum ve Bafra nokulunun tarihi hakkında bilgi veren Çetin Yüksel, günümüz şartlarında lokumu özünden koparmamanın zorluğundan ve bir o kadar da öneminden bahsetti. Türkiye’de ilk kez lokumun 1887 yılında dördüncü kuşak dedesi Şükrü Efendi’nin bulduğunu ve o tarihten itibaren ürettiklerini kaydeden Yüksel, “Büyük dedemizin serüveni Bafra meydanda başlıyor. O zamanlar lokum diye bir şey yok. Sadece şeker yapılıyor. Bildiğimiz akide şekeri gibi düşünün. O zamanlar büyük kazanlarda kaynatılıyor şeker. Odun ateşinde. Sürekli tarif geliştiren dedemiz kıvam usulleriyle lokum üretmeye başlıyor” dedi.

 

‘LOKUM SAMSUN-BAFRA TARİHİNE MAAL OLMUŞTUR’

Odun ateşinde kaynatılan kazanlardan üretilen lokumun, Samsun’un ve Bafra’nın tarihine ve törelerine işlendiğini kaydeden Yüksel, “Aldığımız bilgilere ve büyüklerimizin anlatımlarına göre eskiden lokum bazı şeylerin temsili haline gelmiş. Örnek vermek gerekirse, şekerden de öte bir şekerleme vaziyetinde her eve girmiş. Mesela yeni evlenen, yeni odalanan çiftler evlerine lokumsuz adım atmazlarmış. Öyle ki lokum yiyerek başlayan bir birliktelik hayat boyu lokum gibi olacağına inanılırmış. Şuan bu tip töre ve gelenekler unutulmaya yüz tutmuş halde, hatırlanmayı bekliyor. Bizim tek gayemiz bu değerimizi yaşatmak” şeklinde konuştu.

Lokumun Mucitleri Tarihe Direniyor!

KAYMAKLI LOKUM İSE 1936’YA DAYANIYOR’

Lokum dışında yine Bafra’ya özgü olan kaymaklı lokumun da tarihi geçmişi olduğunu kaydeden Yüksel, “Bakınız kaymaklı lokum dediğimiz ürünün tarihi de Şükrü Efendi ailesine dayanır. Kömüş kaymağını ilk kez baklava dilimi şeklindeki lokumların üstlerine koymuşlardır. Sonrasında ise lokumu sarma şekline getirerek arasına girmiştir. Bu ürün yazın asla yapılmaz. Kış ürünüdür. Maalesef yazın da yapıp satmaya çalışanlar olsa da biz dedelerimizden gördüğümüz üzere kaymaklı sarma lokumu asla yazın üretmeyiz” dedi.

‘KIVAM ÖLÇER BİR ALET YOK-TARİHİ TARİFE UYUYORUZ’

Lokumun özüne uygun yapılması konusunda tüyolar veren Yüksel, “Piyasada lokum şeklinde bir çeşit şekerlemelerin yapıldığını görüyoruz. Fakat bu ürünlerin formu ve kıvamı asla ve asla lokum değil. Lokumun kıvamı yüzlerce yıllık tecrübeye dayanır. Bunu ölçen ve kıvama karar veren bir makine henüz icat edilmedi. Lokuma şeker koyulmaz. Biz hala pancar ile yapıyoruz. Bu çok önemli bir ayrıntıdır. 1887’deki tarif nasılsa, bugün de aynı tarife birebir bağlıyız. Asla renklendirici ve tatlandırıcı kullanmayız. Rengi de tadı da doğal meyveden sağlarız. Bizim tek amacımız bu geleneği, bu tarifi yaşatmak. Lokumu bu topraklardan sildirmemektir” dedi.

Lokumun Mucitleri Tarihe Direniyor!

‘NOKUL ANONİM BİR ÜRÜNDÜR’

Bafra lokumunun ardından nokul hakkında da bilgi veren dördüncü kuşak lokum ve nokul üreticisi Yüksel, “Nokul tamamen anonim bir üründür. Kimin ilk yaptığı bilinmez fakat tarihe baktığımızda şunlar var: 1800’lü yıllarda insanlar Samsun’da Bafra’ya kömüş arabalarıyla gidiyorlar. Gidiş geliş toplam 20-25 gün sürüyor. Bu yolda kendilerini zinde tutmak için, haçılmış hamurun arasına bol ceviz ve kuru üzüm koyarak dürüm haline getiriyorlar. Bu ürün 20 gün boyunca bozulmuyor ve inanılmaz bir enerji veriyor. Bizim ulaşabildiğimiz nokul tarihi bu şekildedir. Sonrasında ise enerji ve sağlıkla anılır olmuştur. Biz hala nokula asla şeker koymayız. Bizim nokulumuz tadını kuru üzümden alır. Tarihi tarif de böyledir. Ayrıca tarihe bakılırsa tarifi bozulmadan, bir şeyler eklenmeden günümüze gelen tek ürün de lokum ve nokuldur. Biz bunu başarı sayarız ama mutlaka lokumu ve nokulu yaşatacağız” şeklinde konuştu.

 

Serhat TÜRK

Etiketler ; Samsun , Bafra , Lokum , Nokul ,
İlginizi Çekebilir